IAG: 3 mld euro zysku operacyjnego po III kw. 2023 r.
W ostatni piątek (27.10) brytyjsko-hiszpański holding lotniczy, International Airlines Group, opublikował sprawozdanie finansowe za III kw. 2023 r.
Reklama
International Airlines Group (IAG), grupa lotnicza, w skład której wchodzą Aer Lingus, British Airways, Iberia, Level i Vueling ujawnił wyniki za III kw. i za pierwsze dziewięć miesięcy 2023 r. Najważniejszymi elementami rezultatów III kw. br. był silny wzrost zysku operacyjnego, który po korekcie uwzględniającej zdarzenia nadzwyczajne wyniósł ponad 1,7 mld euro. Marża operacyjna osiągnęła poziom ponad 20 proc. Do tak dobrych wyników przyczynił się wzrost oferowania liczony w dostępnych fotelo-kilometrach (Available Seat Kilometer, ASK) o prawie 18 proc. Zwiększona oferta przewozowa dotyczyła przede wszystkim europejskich kierunków wakacyjnych oraz rozbudowy siatki połączeń na południowym i północnym Atlantyku.
- Wyniki tego kwartału są dla IAG rekordowe. Dzięki temu możemy inwestować w biznes i redukować znaczną część zadłużenia. W III kw. zaobserwowaliśmy utrzymujący się duży popyt na wszystkich naszych trasach, w szczególności na północnym i południowym Atlantyku oraz we wszystkich kierunkach wypoczynkowych w Europie. Kontynuujemy rozwój naszych baz w Barcelonie, Dublinie, Londynie i Madrycie, wspierany przez dostawy samolotów i przyszłe zamówienia.
Nasze dobre wyniki finansowe umożliwiają inwestowanie w naszych pracowników i dalszą poprawę jakości obsługi klientów. Jednocześnie będziemy nadal pracować nad osiągnięciem naszych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym pracownikom w całej Grupie za ich wkład w te wyniki - powiedział Luis Gallego, dyrektor generalny IAG.
Po trzech kwartałach 2023 r. grupa osiągnęła przychody w wysokości ponad 22,2 mld euro, czyli o 33,3 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2022 r. Wynik operacyjny wyniósł 3 mld euro, a marża 13,5 proc. Wynik netto zamknął się zyskiem w wysokości 2,1 mld euro. Te znakomite rezultaty zostały osiągnięte przede wszystkim dzięki niższemu wzrostowi kosztów operacyjnych, który wyniósł tylko 21,1 proc. W sumie wszystkie koszty operacyjne zamknęły się kwotą 19,2 mld euro. IAG odnotował niższe jednostkowe koszty operacyjne (bez uwzględnienia wydatków na paliwo) o 5,8 proc. Zadłużenie netto spadło o prawie 2,3 mld, do 8 mld euro.
W ciągu dziewięciu miesięcy 2023 r. wszyscy przewoźnicy holdingu obdłużyli 87,5 mln pasażerów, czyli o 26 proc. więcej niż w tym samym okresie 2022 r. Praca przewozowa wyrażona w ASK zwiększyła się o 25,9 proc., a liczba płatnych pasażero-kilometrów (Revenue Passenger Kilometer, RPK) o ponad 32,8 proc. Dzięki tym liczbom IAG zwiększył wskaźnik załadowania (Load Factor, LF) o 4,5 punktu proc., czyli do 85,9 proc. Linie holdingu przetransportowały 439 ton towarów, czyli o 7,9 proc. więcej niż w trzech kwartałach 2022 r., jednak wpływy z tych przewozów zmalały z uwagi na spadek stawek towarowych. W sumie 573 samoloty IAG wykonały ponad 587 tys. operacji lotniczych.
Holding spodziewa się, że oferowanie w całym roku 2023 wyniesie ok. 96 proc. poziomu sprzed pandemii COVID-19. Liczba dokonanych rezerwacji przez klientów na IV kw. br. jest zgodna z oczekiwaniami, co oznacza że bookingi pokrywają ok. 75 proc. przychodów pasażerskich zaplanowanych na ostatnie trzy miesiące roku. Pomimo optymistycznych prognoz szefowie IAG podkreślają, że w dalszym ciągu maja świadomość niepewności makroekonomicznej i geopolitycznej, która może mieć wpływ na wyniki IV kw. Koszty jednostkowe (bez uwzględnienia paliwa) za cały rok 2023 powinni wzrosnąć w dolnym przedziale od 6 do 10 proc. Przyjmując obecne ceny paliw i biorąc pod uwagę hedging, który dla IV kw. wynosi 73 proc. zapotrzebowania, całkowite koszty paliwa powinny wynieść 7,6 mld euro za cały rok. IAG liczy na wygenerowanie w 2023 r. dodatnich przepływów gotówki, a zadłużenie netto na dzień 31 grudnia 2023 r. ma być nieco wyższe, co jest typowe po słabszym IV kw. każdego roku.
Fot.: Airbus, materiały prasowe