PiS zamierza sprzedać teren Lotniska Chopina?
Posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński przeprowadzili kolejną już kontrolę poselską, która tym razem miała ujawnić "ostatni skok PiS-u", a dokładniej kroki zmierzające do likwidacji Lotniska Chopina i wystawienia należących do niego gruntów na sprzedaż. Doniesieniom zaprzeczył Marcin Horała.
Reklama
Nie jest tajemnicą, że powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego ma wiązać się z zakończeniem komercyjnej działalności Lotniska Chopina. Już za nieco ponad dziesięć lat flagowa inwestycja rządu ma obsługiwać przeszło czterdzieści milionów pasażerów w skali roku, całkowicie przejmując ruch stołecznego Okęcia. Kontrola Koalicji Obywatelskiej doprowadziła Michała Szczerbę i Dariusza Jońskiego do decyzji Stałego Komitetu RM z dnia 25 maja 2023 roku, która przesądza o likwidacji Lotniska Chopina wraz z rozpoczęciem działalności Centralnego Portu Komunikacyjnego.
- Nikt nikogo z mieszkańców czteromilionowej aglomeracji warszawskiej, z mieszkańców Polski, nie zapytał w tej sprawie o jakiekolwiek zdanie - grzmią posłowie Koalicji Obywatelskiej.
W toku przeprowadzonej kontroli poselskiej udało się ustalić, że teren Lotniska Chopina ulega stopniowemu wyprowadzaniu ze Skarbu Państwa na rzecz Portów Lotniczych, a następnie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Kolejnym krokiem ma być powołanie spółki celowej.
- Spółki celowej, która ma upłynnić te wszystkie nieruchomości inwestorowi - doprecyzował Michał Szczerba.
Okazało się, że już w pierwszych miesiącach trwającego roku doszło do wyposażenia Portów Lotniczych w grunt Skarbu Państwa o wartości przeszło trzech miliardów złotych, co ma dowodzić stopniowej realizacji planu rządzących, odkrytego przez posłów. Szacuje się, że teren Lotniska Chopina (przeszło sześćset hektarów w bezpośrednim sąsiedztwie miasta) może być wart nawet dziesięć miliardów złotych.
Marcin Horała nazwał kontrolę poselską Koalicji Obywatelskiej dezinformacją, oskarżając Platformę Obywatelską o rzekomą chęć sprzedania terenów Lotniska Chopina w 2010 roku za kwotę jednego miliarda euro. Pełnomocnik Centralnego Portu Komunikacyjnego podał, że nie zapadła żadna decyzja o likwidacji Lotniska Chopina, a rozstrzygnięcie Stałego Komitetu RM odnosiło się tylko do przeniesienia ruchu komercyjnego do powstającego Portu Solidarność. Ponadto, Marcin Horała zapewnił, że przeniesienie gruntów do spółki państwowej zostało uregulowane ustawowym zakazem prywatyzacji.