Rzeszów: Będzie remont drogi startowej. Lotnisko jednak nie podaje terminu

22 czerwca 2023 11:05
Lotnisko w Rzeszowie opublikowało komunikat, w którym odniosło się do medialnych doniesień o zamknięciu drogi startowej z uwagi na konieczność przeprowadzenia prac remontowych. Spółka planuje modernizację, lecz wciąż zastanawia się nad szczegółami realizacji projektu.
Reklama
W ub. tygodniu portal wnp.pl podał informację o możliwym zamknięciu drogi startowej w podrzeszowskiej Jasionce przynajmniej na część 2025 roku w ramach prac budowlanych dążących do optymalizacji obiektów lotniskowych. Remont zakłada m.in. dwuetapową przebudowę drogi startowej wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą techniczną. Projekt otrzymał już nawet dofinansowanie od Komisji Europejskiej w wysokości 16,5 mln euro na poczet ważnych inwestycji infrastrukturalnych.

Konieczność przeprowadzenia gruntownych prac remontowych może oznaczać ograniczenie funkcjonowania portu, którego strategiczna wartość jest nieoceniona w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę i bliskości Jasionki do objętych konfliktem zbrojnym terenów. Infrastruktura Portu Lotniczego Rzeszów stała się swoistym centrum logistycznym skoordynowanych działań Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zaczęto więc sugerować, że w obliczu zamknięcia rzeszowskiego lotniska część jego ruchu powinien przejąć Lublin. Port miał już nawet rozpocząć przygotowania do zwiększenia swojej przepustowości.

- Na ten moment nie udzielamy żadnych informacji - powiedział nam Waldemar Mazgaj, rzecznik Portu Lotniczego Rzeszów w odpowiedzi na naszą prośbę o potwierdzenie medialnych doniesień.


Choć Jasionka nie przyjęła bezzwłocznego stanowiska wobec medialnych doniesień, zarząd Portu Lotniczego Rzeszów postanowił ustosunkować się do pogłosek o ograniczeniu działalności portu w kolejnych dniach. Zapewniono, że na ten moment Rzeszów może i wciąż będzie mógł obsługiwać ruch samolotów bez jakichkolwiek utrudnień.

- W związku z powielanymi w ostatnich dniach przez media nieprawdziwymi lub nieścisłymi informacjami na temat funkcjonowania Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka zarząd spółki informuje, że lotnisko działa i będzie w najbliższym czasie działać bez jakichkolwiek zakłóceń wynikających ze stanu technicznego - przekazał rzeszowski port na swojej stronie internetowej.

Warto zauważyć, że komunikat Portu Lotniczego Rzeszów, którego treść opublikowano z blisko tygodniowym opóźnieniem, nie wyklucza jednoznacznie zamknięcia portu w perspektywie kolejnych dwóch lat. Właściwie, to nie wyklucza on żadnej z możliwości z uwagi na swoją lakoniczną wymowę. Stąd nasza powtórna prośba o wyjaśnienie planów rzeszowskiego lotniska wobec potencjalnego zamknięcia.

- Spółka planuje modernizację drogi startowej, na co dostała dofinansowanie z Komisji Europejskiej i analizuje różne warianty realizacji projektu. Jednak do chwili zakończenia tego procesu nie będzie udzielać żadnych informacji w tym zakresie - poinformował nas dziś (22.06) rzecznik Portu Lotniczego Rzeszów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy