Lotnisko Olsztyn-Mazury z nowym certyfikatem ILS

21 czerwca 2023 08:10
2 komentarze
Port lotniczy Olsztyn-Mazury uzyskał certyfikat ILS (Instrument Landing System) drugiej kategorii. Dzięki temu będzie możliwe wykonywanie operacji lotniczych przy gorszej widzialności.
Reklama
Lotnisko Olsztyn-Mazury realizowało projekt „Dostosowanie infrastruktury lotniska Olsztyn-Mazury do II kategorii systemu ILS”, którego koszt wyniósł ponad 20 milionów PLN, z czego połowa była finansowana z dotacji unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Certyfikat wyższej kategorii to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale także sprawniejsze funkcjonowanie portu lotniczego i komfort pasażerów, ponieważ w razie gorszej pogody i widoczności nie będzie konieczności opóźniania, czy też odwoływania lotów. System ILS jest podzielony na trzy kategorie, z czego trzecia jest podzielona na trzy podkategorie. Możliwość bezpiecznego wykonywania operacji lotniczych przy ograniczonej widzialności wyznacza przynależność portu lotniczego do konkretnej kategorii ILS:
  • CAT I : wysokość decyzji nie mniejsza niż 60 m, widzialność nie mniejsza niż 800 m, widzialność na drodze startowej (RVR-Runway Visual Range) nie mniejsze niż 550 m.
  • CAT II : wysokość decyzji mniejsza niż 60 m, ale nie mniejsza niż 30 m; widzialność na drodze startowej nie mniejsza niż 300 m
  • CAT III A : wysokość decyzji mniejsza niż 30 m, widzialność na drodze startowej (RVR) nie mniejsza niż 200 m
  • CAT III B : wysokość decyzji mniejsza niż 15 m, widzialność wzdłuż drogi startowej (RVR) mniejsza niż 200 m, ale nie mniejsza niż 75 m
  • CAT III C : możliwość wykonywania operacji lotniczych bez względu na widoczność.


Polskie lotniska posiadają następujące certyfikaty:
  • CAT I : Bydgoszcz-Szwederowo, Kraków-Balice, Łódź-Lublinek, Radom, Szczecin-Goleniów, Zielona Góra-Babimost
  • CAT II : Katowice, Lublin, Olsztyn-Mazury, Poznań-Ławica, Rzeszów-Jasionka, Wrocław-Strachowice, Warszawa-Modlin
  • CAT III A : Lotnisko Chopina
  • CAT III B : Gdańsk
Na tę chwilę żaden port lotniczy w Polsce nie posiada certyfikatu ILS CAT III C.

Ostatnie komentarze

piorun 2023-06-21 15:45   
piorun - Profil piorun
To, że najwieksze od wielu lat lotnisko regionalne w Polsce i majace najwiekszą ilość mglistych dni w roku ma najgorszy system ILS w kraju to mówiąc delikatnie wielki wstyd i hańba dla zarządu lotniska i dla tych , którzy decydują w tej kwesti. Sam , choć często nie latam , raz wystartowałem z 6 godzinnym opóźnieniem , a 2 razy lądowałem na innych lotniskach/ KTW i RZE/zamiast w Balicach. Wszystkie loty były jesienią. O wiele mniejsze lotniska są wyposażone w lepszy ILS. Myślę, że w normalnym kraju takie rzeczy nie miałyby miejsca. Także chyba krakowski pas startowy jest jednym z najkrótszych w kraju.
usuniety 2023-06-21 10:31   
usuniety - Profil usuniety
Jaki ILS jest w Radomiu? Projektowali II kategorii, ogłosili przetarg i budowali II kategorii, a jaki uruchomili i jaki certyfikat przyznali? Ciężko znaleźć oficjalny komunikat w tej sprawie?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy