Katowice powalczą o trasę do Stambułu

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
13 marca 2023 09:00
Prezydent Katowic wyraził nadzieję, że uda się "obronić" trasę Turkish Airlines z Pyrzowic do Stambułu. Marcin Krupa wystosował apel do parlamentarzystów, uznając wydarzenia z ostatnich dni za próbę marginalizacji Katowice Airport.
Reklama
Połączenie z Pyrzowic do Stambułu zniknęło z systemów rezerwacyjnych Turkish Airlines, nim zostało ono zainaugurowane. Przewoźnik porozumiał się z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT ws. uruchomienia lotów z Krakowa do Stambułu kosztem Katowic. Trasa ma wystartować już 1 maja 2023 roku z częstotliwością trzech rejsów tygodniowo, na równi z ofertą LOT-u.

- Uruchomienie takich połączeń z Krakowa oznacza faktyczne zaniechanie przez Turkish Airlines zamiaru operowania z Katowice Airport. Umowa międzyrządowa nie przewiduje bowiem możliwości uruchomienia przez Turkish Airlines połączenia do Stambułu z trzeciego lotniska w Polsce - przekazało kilka dni temu (10.03) biuro prasowe katowickiego lotniska.


Lotnisko przyjęło wieść o wycofaniu się Turkish Airlines z Katowic z zaskoczeniem, gdyż w ostatnich miesiącach turecki przewoźnik prowadził intensywną działalność logistyczną i marketingową, skupioną na przygotowaniach do inauguracji połączenia. Ponadto, Turkish otrzymał zgodę eksploatacyjną na obsługę rejsów z Katowic do Stambułu od Urzędu Lotnictwa Cywilnego już 10 listopada 2022 roku, a chwilę później (15 listopada 2022 roku) regulator zatwierdził też rozkład lotów na tym kierunku w sezonie zimowym. Pozwolenia na sezon letni już nie wydano.

Pomimo napotkanych trudności Katowice Airport oraz Miasto Katowice pozostają zdeterminowane do zatrzymania Turkish Airlines na Śląsku. Prezydent Katowic uznał wydarzenia z ostatnich dni za próbę marginalizacji regionu, krytykując sposób podejmowania tak ważnych decyzji na szczeblu centralnym z pominięciem interesów lokalnych. Za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych Marcin Krupa zaapelował do śląskich parlamentarzystów oraz Premiera RP Mateusza Morawieckiego o interwencję w tej sprawie. Na koniec wyraził nadzieję, że trasę z Katowic do Stambułu uda się "obronić".

Również Zarząd Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, czyli spółki zarządzającej Katowice Airport, zapewnił o gotowości do uruchomienia i wspierania połączenia Turkish Airlines z Pyrzowic do Stambułu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama