Trudności Turkisha w Katowicach. Co się wydarzyło?

2 marca 2023 09:30
Nie tak to miało wyglądać. Na kilka dni przed inauguracją połączenia Turkish Airlines z Katowic do Stambułu poinformowano o przełożeniu rozpoczęcia lotów na tym kierunku. Powodem ma być brak zatwierdzenia rejsów przez ULC oraz chęć uruchomienia konkurencyjnej rotacji przez LOT.
Reklama
Polsko-turecka saga lotnicza nabrała rumieńców. Wczoraj dowiedzieliśmy się już oficjalnie, że zaplanowana na 3 marca 2023 roku inauguracja rejsów Turkish Airlines z Katowic do Stambułu nie dojdzie do skutku. Wiadomo, że trasa nie zostanie uruchomiona zgodnie z planem, gdyż turecki przewoźnik czeka na ostateczną zgodę Urzędu Lotnictwa Cywilnego na możliwość realizacji tego połączenia. Ta nie została wciąż wydana, bo jak się okazało, do akcji wkroczył... PLL LOT. Co wydarzyło się w ostatnich dniach, tygodniach i miesiącach?

12 grudnia 2022 r. Pasazer.com poinformował o planach Turkish Airlines obejmujących inaugurację bezpośrednich lotów z Katowic do Stambułu. Na potwierdzenie tej wiadomości trzeba było poczekać do 21 grudnia 2022 r. Lotnisko w Katowicach przekazało, że Turkish pojawi się w Pyrzowicach 1 marca 2023 roku. Trasa od razu znalazła się w systemach rezerwacyjnych przewoźnika, a podróżni mogli rozpocząć rezerwację lotów do Stambułu i dalej w świat.

Trzeba przypomnieć, że od wielu lat Turkish Airlines chciał pojawić się w Krakowie, lecz zawiła sytuacja prawna związana z podpisanym w odległej przeszłości i w czasach głębokiego PRL-u dokumentu regulującego transport drogą powietrzną z Polski do Turcji skutecznie to uniemożliwiała. Umowa, którą podpisano 25 sierpnia 1967 r., nałożyła obowiązek na narodowych przewoźników obu państw wzajemnych uzgodnień i konsultacji w zakresie realizowanych siatek połączeń z/do Polski do/z Turcji. W ciągu następnych kilkudziesięciu lat obecność Turkisha tylko na Lotnisku Chopina była wystarczająca. Podobnie jak obecność LOT-u w Stambule. Ruch pasażerski zaczął rosnąć, tak jak ambicja i chęć ekspansji obu przewoźników. Turkish od wielu już lat próbował zwiększać swoją obecność w Polsce, tak poprzez zwiększanie częstotliwości lotów z Lotniska Chopina, zamianę maszyn operujących do stołecznego portu na bardziej pojemne, bądź też chęć uruchomienia lotów do Krakowa. Tego ostatniego nie udało się wywalczyć. Przewoźnik zagwarantował jednak trasę z sąsiednich Katowic, na którą polski partner miał się zgodzić.


10 listopada 2022 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał decyzję administracyjną zezwalającą Turkish Airlines na wykonywanie regularnych przewozów lotniczych na trasie Stambuł – Katowice – Stambuł. 15 listopada 2022 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego zatwierdził rozkład rejsów Turkish Airlines z Katowic do Stambułu ale tylko do końca sezonu zimowego, czyli 25 marca 2023 roku. Oznacza to, że turecki przewoźnik miał gwarancję latania na tym kierunku przez kilka tygodni.

20 grudnia 2022 r., czyli już po wprowadzeniu biletów do systemu rezerwacyjnego, Turkish wystąpił o przedłużenie możliwości realizowania rejsów z Katowic do Stambułu również w sezonie letnim, trwającym od 26 marca do 28 października 2023 roku. Urząd Lotnictwa Cywilnego wstrzymywał się z wydaniem decyzji, gdyż 12 stycznia br. w korespondencji kierowanej do ULC LOT wyraził chęć wykonywania operacji lotniczych na identycznej trasie. I tu trzeba było wrócić do punktu wyjścia - obustronnych negocjacji przewoźników.

27 lutego 2023 r. Pasazer.com poinformował, że z systemu rezerwacyjnego tureckiego przewoźnika zniknęła możliwość rezerwacji lotów z Katowic do Stambułu do 1 lipca br. To jednoznacznie wskazywało na opóźnienie startu połączenia. Katowicki port początkowo zapewniał o gotowości do uruchomienia rejsów w tym tygodniu, lecz oficjalna informacja o przesunięciu inauguracji ujrzała światło dzienne 1 marca 2023 r.


Urząd Lotnictwa Cywilnego potwierdził, że Turkish Airlines jest w stałym kontakcie z LOT-em i pracują nad satysfakcjonującym rozwiązaniem. Do czasu jego wypracowania, możliwość rezerwacji biletów na bezpośrednią podróż z Katowic do Stambułu pozostanie wstrzymana. Katowice Airport wierzą, że inauguracja połączenia będzie możliwa 1 maja br., czyli z dwumiesięcznym opóźnieniem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy