Problemy Turkisha w Katowicach. ULC odmówił zatwierdzenia letniego rozkładu

1 marca 2023 12:12
1 komentarz
Urząd Lotnictwa Cywilnego odmówił zatwierdzenia rozkładu Turkish Airlines na trasie Katowice - Stambuł na sezon "Lato 2023". Przewoźnik wstrzymał sprzedaż i przełożył inaugurację połączenia.
Reklama
W dokonanej przez nas kilka dni temu analizy systemu rezerwacyjnego Turkish Airlines wykazaliśmy, że turecki przewoźnik opóźni start połączenia z Katowic do Stambułu. Sprzedaż biletów na trasie, która miała wystartować 3 marca br. została wstrzymana do 1 lipca 2023 roku.

Okazuje się, że winą za zaistniałą sytuację strony obarczają Urząd Lotnictwa Cywilnego, który odmówił zatwierdzenia letniego rozkładu Turkish Airlines.

10 listopada ub. roku Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał decyzję administracyjną zezwalającą Turkish Airlines na wykonywanie regularnych przewozów lotniczych na trasie Stambuł – Katowice – Stambuł. Urząd powołał się na zapisy ustawy prawo lotnicze oraz umowy o komunikacji lotniczej pomiędzy Polską a Turcją, na podstawie której przewoźnik z Turcji może latać do Polski w ruchu rozkładowym na dwa lotniska, tj. do Warszawy oraz do drugiego portu wskazanego przez stronę turecką – aktualnie są to Katowice. 15 listopada ULC zatwierdził bez uwag rozkład zimowy od 3 do 25 marca 2023 r. dla połączenia Stambuł – Katowice – Stambuł, czytamy w informacji prasowej.


- W związku z powyższym z zaskoczeniem przyjęliśmy informację, że Urząd Lotnictwa Cywilnego odmawia rozkładu Turkish Airlines na trasie Stambuł – Katowice na sezon „Lato 2023" w okresie od 26 marca do 28 października 2023 r. - czytamy w komunikacie lotniska.

Jak tłumaczą przedstawiciele pyrzowickiego portu na zatwierdzenie rozkładu letniego Turkish czeka już ponad 70 dni, tj. od 20 grudnia 2022 roku i to pomimo prawomocnej decyzji administracyjnej ULC, zezwalającej na obsługę trasy Stambuł – Katowice – Stambuł. Sytuacja wpływa na decyzyjność Turkish Airlines w zakresie uruchomienia połączenia Stambuł – Katowice, które pierwotnie zaplanowano na 3 marca br., ponieważ bez akceptacji rozkładu "Lato 2023", linia mogłaby operować na tej trasie zaledwie trzy tygodnie - do 25 marca.

W związku z przeciągającym się oczekiwaniem na zatwierdzenie rozkładu letniego, przewoźnik zdecydował się na przesunięcie terminu inauguracji połączenia na 1 maja 2023 r., o ile oczywiście do tego czasu uda się rozwiązać problemy formalne z ULC.


Ostatnie komentarze

KapitanArbuz 2023-03-01 13:35   
KapitanArbuz - Profil KapitanArbuz
by nie przedłużać, ULC/LOT nie zgodzi się na takie połączenie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy