Trzy wargacze leniwe ofiarami zimy na lotnisku w Liege

30 stycznia 2023 12:45
Na walońskim lotnisku w Liege w Belgii z powodu zimna zginęły trzy wargacze leniwe.
Reklama
Trzy wargacze leniwe zginęły w samolocie na lotnisku w Liege w Belgii, po tym jak maszyna utknęła na płycie portu z powodu obfitych opadów śniegu. Incydent miał miejsce w weekend 21 i 22 stycznia br. Walońskie lotnisko zostało sparaliżowane na 24 godziny. Wargacze pochodzą z rodziny niedźwiedziowatych, a ich przetrwanie jest zagrożone z powodu utraty i degradacji siedlisk.

O wyziębieniu niedźwiedzi, które były wzorem dla postaci Baloo w filmie Disneya "Księga Dżungli", poinformował portal aviation.be. Dziewięć wargaczy transportowano samolotem katarskiej firmy, który wylądował w sobotę (21.01) rano w Liege. Samolot został unieruchomiony na drodze kołowania i nie można było do niego bezpiecznie dotrzeć z powodu trudnych warunków atmosferycznych. Zwierzęta czekały na przenikliwym mrozie, podczas gdy w naturze są przyzwyczajone do temperatur nie niższych niż 20 stopni Celsjusza. Po 24 godzinach, gdy ładownia została wreszcie otwarta, okazało się, że trzy wargacze zmarły, najprawdopodobniej z wyziębienia.


Samolot z wargaczami przyleciał do Liege z Peru, a następnie miał się udać do Dauhy i w końcu do Indonezji. Lotnisko w Liege specjalizuje się w obsłudze przewozu zwierząt, zwłaszcza koni. Tym razem jednak nie podjęto nawet próby ratowania niedźwiedzi. Władze lotniska i spedytor oskarżają się wzajemnie o zaniedbania. Według gazety Sudinfo trwa dochodzenie w celu wyjaśnienia tego przykrego zdarzenia.

Wargacz leniwy (Melursus ursinus) to gatunek niedźwiedzia pochodzący z subkontynentu indyjskiego. Żywi się owocami, mrówkami i termitami. Jest to jedyny gatunek z rodzaju Melursus. Nazywany jest wargaczem ze względu na długą dolną wargę i podniebienie służące do wysysania owadów. Ma długie, kudłate futro, grzywę wokół głowy i długie, sierpowate pazury. Jest smuklejszy od niedźwiedzia brunatnego i azjatyckiego czarnego. Wargacze leniwe rozmnażają się wiosną i wczesnym latem, a rodzą się zwykle na początku zimy. W przeszłości ludzie zmniejszyli liczbę siedlisk tych niedźwiedzi, co spowodowało drastyczne zmniejszeni ich populacji. Wargacze były również wykorzystywane, jako zwierzęta cyrkowe.

Fot.: Raimond Spekking/CC BY-SA 4.0, materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy