LOT przejął już całą flotę MAX-ów od Blue Air

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
19 stycznia 2023 10:00
Przedwczoraj (17.01) LOT odebrał szóstą i ostatnią maszynę Boeing 737 MAX 8, która latała wcześniej dla zmagającej się z problemami finansowymi linii Blue Air. Oznacza to, że na flotę polskiego przewoźnika składa się już jedenaście MAX-ów. To na razie wszystko.
Reklama

Przedwczoraj (17.01) na Lotnisku Chopina w Warszawie wylądowała szósta i ostatnia maszyna Boeing 737 MAX 8, przeznaczona dla Polskich Linii Lotniczych LOT w ramach najnowszego partnerstwa z amerykańskim leasingodawcą, spółką Air Lease Corporation. Flota MAX-ów należała wcześniej do linii Blue Air z Rumunii, lecz ta od dłuższego czasu zmaga się z potężnymi problemami finansowymi. Konflikt rumuńskiego przewoźnika z tamtejszymi organami regulacyjnymi doprowadził do zawieszenia jego działalności operacyjnej, czego następstwem była konieczność „pozbycia się” przynajmniej części samolotów, w tym MAX-ów. Na trudnym położeniu linii Blue Air skorzystał LOT. Ogłoszenie przejęcia samolotów Boeing 737 MAX 8 przez polskiego przewoźnika nastąpiło w niespełna miesiąc po (tymczasowym) zniknięciu rumuńskiej linii z europejskiego nieba.


- Cieszę się, że to właśnie sześć MAX-ów uzupełni naszą flotę samolotów wąskokadłubowych - mówił wówczas Maciej Wilk z LOT-u.

Jak zapowiadano, tak też się stało. Flota MAX-ów dla LOT-u zaczęła rosnąć w oczach. Pierwsza z „nowych” maszyn Boeing 737 MAX 8 trafiła do Polski 28 października 2022 roku. Dostawa kolejnych samolotów spod szyldu amerykańskiego producenta postępowała szybko i planowo: do końca ubiegłego roku, w ciągu niepełnego kwartału, flotę LOT-u zasiliło w sumie pięć MAX-ów. Ostatnia z zamówionych maszyn Boeing 737 MAX 8 wylądowała na Lotnisku Chopina dwa dni temu, zamykając ten rozdział w historii przewoźnika. Samolot o tymczasowych znakach rejestracyjnych OE-IGU przybył do Polski z Czech, gdzie stacjonował od czasu zawieszenia przez linię Blue Air swojej działalności. Polskie Linie Lotnicze LOT posiadają flotę jedenastu samolotów Boeing 737 MAX 8 i nie oczekują dostaw kolejnych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama