Zezłomowano pierwszego B747-8 Business Jet. Latał tylko 30 godzin!

29 grudnia 2022 09:00
W grudniu br. na lotniczym, pustynnym cmentarzysku w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się demontaż pierwszego samolotu Boeing 747-8 Business Jet, czyli jednego z najbardziej luksusowych statków powietrznych. Maszyna N458BJ miała 10 lat.
Reklama
W grudniu br. na lotniczym, pustynnym cmentarzysku Pinal Airpark w Arizonie rozpoczął się proces złomowania pierwszego wyprodukowanego samolotu Boeing 747-8, choć maszyna w tej wersji jest produkowana od niespełna dwunastu lat. Feralnym "Jumbo Jetem" okazał się egzemplarz Boeing 747-8 Business Jet o znakach rejestracyjnych N458BJ. Samolot opuścił linię produkcyjną amerykańskiego producenta w Everett w 2012 roku, a jego pierwszym właścicielem został Bank of Utah. Maszynę niemal od razu umieszczono na francusko-szwajcarskim lotnisku Bazylea-Miluza-Fryburg (BSL).


Samolot Boeing 747-8 Business Jet nie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych kupców, ale w końcu znalazł nabywcę. Maszyna miała służyć saudyjskiemu księciu Abdulowi Azizowi, lecz jego niespodziewana śmierć sprawiła, że Arabia Saudyjska nie zdecydowała się na odbiór egzemplarza. "Jumbo Jet" więc stał i niszczał, do czasu przejęcia go przez producenta. Boeing zadecydował o zesłaniu samolotu na cmentarzysko w Stanach Zjednoczonych, gdzie rozpoczęto jego rozbiórkę.

Można powiedzieć, że żaden z użytkowników nie miał okazji sprawdzić możliwości samolotu. Maszyna o rejestracji N458BJ spędziła w powietrzu niespełna trzydzieści godzin w ciągu dziesięciu lat, głównie w ramach przelotów technicznych.

Program Boeing 747-8 Business Jet zaowocował powstaniem największego i najdroższego odrzutowca biznesowego na rynku, z którego usług korzystają tylko najbogatsi klienci. Za "Aerotime", aktywnych jest tylko dziewięć samolotów w tej wersji. Flota biznesowych "Jumbo Jetów" lata dla rządów Egiptu, Kuwejtu, Kataru, Turcji i Maroka. Maszyna ma zasięg 16,5 tys. kilometrów i jest przystosowana do obsługi stu pasażerów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy