UE chce umożliwić korzystanie z 5G w samolocie

27 listopada 2022 18:10
Koniec pokładowego Wi-Fi i trybu samolotowego jest bliski. Unia Europejska zapowiedziała podjęcie kroków, które mają na celu umożliwienie pasażerom korzystania z własnego połączenia 4G i 5G w niedalekiej przyszłości.
Reklama
Komisja Europejska w Brukseli zapowiedziała wprowadzenie przepisów mających na celu umożliwienie korzystania z własnego połączenia sieciowego 4G i 5G podczas lotów samolotem. Jeśli regulacja faktycznie zostanie wprowadzona, pasażerowie nie będą już dłużej zobligowani do korzystania ze swoich urządzeń elektronicznych w trybie samolotowym. Co więcej, zniknie również usługa pokładowego W-Fi, która choć jest już powszechna, nierzadko wiąże się z dodatkowymi, niemałymi kosztami.


Na niższych wysokościach sygnał ma docierać bezpośrednio w ramach podstawowej transmisji 4G i 5G, natomiast na wysokości przelotowej połączenie będzie możliwe dzięki stacji bazowej (picocell). Technologia ma operować na częstotliwości przynajmniej 5 GHz, unikając tym samym potencjalnego konfliktu z komunikacją lotniczą, która opiera się na częstotliwościach w przedziale 4.2-4.4 GHz.

- Usługa 5G umożliwi prowadzenie nowych rozwiązań, które zapewnią wzrost możliwości dla europejskich przedsiębiorstw. Możliwości będą nieograniczone, a szybka i niezawodna komunikacja będzie standardem - wyjaśnił Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego w Komisji Europejskiej.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy