Wybrano projektanta generalnego CPK

24 października 2022 10:00
Spółka CPK poinformowała o rozstrzygnięciu postępowania na projekt najważniejszych obiektów Centralnego Portu Komunikacyjnego. Choć wybór czeka na uprawomocnienie, projektantem generalnym inwestycji zostanie najprawdopodobniej konsorcjum Foster+Partners i Buro Happold.
Reklama
Spółka CPK dokonała wyboru projektanta generalnego najważniejszych inwestycji realizowanych w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. W postępowaniu na tzw. master architekta, czyli projektanta odpowiedzialnego za prezencję i konstrukcję m.in. terminala lotniskowego i dworca kolejowego wraz z węzłem przesiadkowym, wzięło udział pięć podmiotów. Najwyżej oceniono propozycję brytyjskiego konsorcjum architektonicznego Foster+Partners i Buro Happold.

Podano, że na wybór brytyjskiego konsorcjum wpłynęło m.in. jego doświadczenie. Biuro było w przeszłości odpowiedzialne za projekt wielu czołowych lotnisk na świecie, m.in. w Pekinie, Londynie Stansted i Hong Kongu. Konsorcjum stworzyło również zwycięski projekt amerykańskiego portu kosmicznego w Nowym Meksyku, z którego korzysta firma Virgin. Jeśli decyzja spółki CPK zostanie uprawomocniona, Foster+Partners i Buro Happold zgarną za projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego astronomiczną kwotę sięgającą 856 mln złotych.


- Wciąż trzeba poczekać na uprawomocnienie, ale już teraz mogę powiedzieć o kolejnym kroku milowym. Dziękuję wszystkim uczestnikom tego, kolejnego już, postępowania prowadzonego w formule dialogu konkurencyjnego - potwierdził Mikołaj Wild, prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Projekt CPK będzie powstał w zgodzie z wizją tzw. master plannera, którym jest brytyjska spółka Arup. Firma jest doradcą strategicznym koreańskiego lotniska Inchon w Seulu. Konsorcjum Foster+Partners i Buro Happold ma teraz niespełna 3 lata na opracowanie projektu z samą koncepcją przygotowaną już w połowie 2023 roku. Węzeł CPK ma powstać w 2027 roku.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy