Air Canada kupi 30 regionalnych samolotów elektrycznych

18 września 2022 11:00
Kilka dni temu (15.09) linia Air Canada wyraziła chęć zakupu 30 regionalnych samolotów elektrycznych ES-30, których projekt powstaje pod przewodnictwem spółki Heart Aerospace of Sweden. Maszyna będzie mogła pomieścić do 30 pasażerów i przelecieć do 800 kilometrów.
Reklama
15 września 2022 roku linia Air Canada podpisała porozumienie na zakup 30 regionalnych, hybrydowo-elektrycznych samolotów ES-30, których projekt rozwija się pod przewodnictwem spółki Heart Aerospace of Sweden. Maszyna ma być przełomowym produktem w historii lotnictwa, zmniejszającym emisję spalin do zera. Samolot ma rozpocząć służbę z pasażerami w 2028 roku.

- Air Canada stanie się wiodącym przewoźnikiem w walce o spowolnienie zmian klimatycznych. Wprowadzenie 30 samolotów ES-30 od Heart Aerospace pozwoli nam na osiągnięcie całkowitej neutralności pod kątem emisji szkodliwych substancji do 2050 roku. Air Canada wspiera rozwój nowych technologii. Zmiana jest konieczna. Po przyczynieniu się do rozwoju paliwa ekologicznego i ograniczeniu śladu węglowego, nadszedł czas na inwestycję w rewolucyjny projekt samolotów elektrycznych - powiedział Michael Rousseau, CEO linii Air Canada.


Samolot ES-30 pozwoli kanadyjskiemu przewoźnikowi na obsługę tras regionalnych z minimalnym wpływem na środowisko. Maszyna będzie mogła pomieścić do 30 pasażerów na pokładzie w dziesięciu rzędach, a fotele będą rozmieszczone w układzie 2-1.

- Air Canada jest strategicznym partnerem Heart Aerospace. Linia ma jedną z bardziej rozwiniętych siatek połączeń realizowanych regionalnymi samolotami turbośmigłowymi. To także lider w zakresie ekologicznego latania. Wraz z samolotem ES-30 ograniczenie emisji spalin będzie możliwe jeszcze przed końcem tego dziesięciolecia - dodał Anders Forslund, CEO spółki Heart Aerospace.

Maszyna ES-30 będzie zasilana akumulatorem litowo-jonowym i będzie cichsza od swoich konkurentów. Będzie również dysponowała korzystniejszymi parametrami, dzięki hybrydowym generatorom zapasowym wspieranym przez ekologiczne paliwa. Czas ładowania samolotu ma wynosić od 30 do 50 minut, a jego zasięg przy pełnym obłożeniu ma wynosić do 400 kilometrów. Ograniczając liczbę pasażerów do 25, zasięg będzie mógł zostać zwiększony do 800 kilometrów, co pozwoli na obsługę większości połączeń regionalnych.

Fot.: Heart Aerospace

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy