Katastrofa samolotu na Morzu Bałtyckim

5 września 2022 09:45
Wczoraj (4.08) na Morzu Bałtyckim rozbiła się prywatna maszyna Cessna 551 z czterema pasażerami na pokładzie. Samolot wystartował z Hiszpanii i skierował się w stronę lotniska docelowego w Niemczech. Podczas lotu utracono kontakt z pilotem. Nikt nie przeżył.
Reklama
Wczoraj (4.08) na Morzu Bałtyckim doszło do tragicznego zdarzenia. Samolot Cessna 551 o austriackich znakach rejestracyjnych OE-FGR rozbił się na wysokości łotewskiego miasta Windawa. Na pokładzie samolotu znajdowało się czterech podróżnych. Według niemieckich mediów była to czteroosobowa rodzina: mężczyzna, kobieta i ich dwie córki. Choć ciał wciąż nie odnaleziono, zespół ratowników niemal wykluczył możliwość uratowania pasażerów całych i zdrowych. Rzecznik szwedzkich służb potwierdził, że straż przybrzeżna znalazła na Morzu Bałtyckim fragment samolotu oraz ropę. Na miejsce tragedii wysłano liczne jednostki poszukiwawczo-ratownicze, w tym statek pasażerski armatora Stena Line.


Według wstępnych ustaleń śledczych z feralnym samolotem Cessna 551 od początku nie było kontaktu. Lot przykuł uwagę służb w kolejnych krajach. Brak kontaktu sprawił, że niemal cała podróż samolotu odbyła się w asyście myśliwców z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Danii i Estonii. Piloci myśliwców zapewnili, że podczas rutynowego sprawdzenia kokpitu nie dostrzegli pilota za sterami.

Samolot wystartował z hiszpańskiego miasta Jerez, a jego lotniskiem docelowym była niemiecka Kolonia. Od razu po starcie maszyna obrała kurs po prostej. Uległ on zmianie dopiero nad Paryżem, a potem nad Luksemburgiem, po czym znów obrano kurs po prostej. Samolot leciał ze stałą prędkością i na stałej wysokości niespełna 36 tys. stóp. Maszyna minęła kolejno Kolonię, Hanower, Bornholm i Gotlandię. To na jej wysokości samolot zaczął nagle tracić wysokość, wpadł w korkociąg i ostatecznie rozbił się o taflę Morza Bałtyckiego po niespełna pięciu godzinach lotu.

Fot.: Adrian Pingstone (Wikipedia)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy