Wizz Air zatrudnia w Polsce. Ile można zarobić?

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
15 czerwca 2022 10:00
Planowana, agresywna ekspansja Wizz Aira wymaga szybkiego pozyskania nowych pracowników. Przewoźnik poszukuje ich m.in. w Polsce.
Reklama

Po pandemicznej zapaści i zwolnieniach pracowników w Wizz Air nadszedł czas zatrudniania. Przewoźnik prowadzi akcję rekrutacyjną m.in. w Polsce. Spotkania z kandydatami odbędą się w Gdańsku (23.06), Katowicach (15.06 i 30.06), Krakowie (20.06), Warszawie (20.06) i Wrocławiu (20.06). Celem linii jest zatrudnienie 200 pracowników, którzy po przeszkoleniu zasilą szeregi personelu pokładowego. Wizz Air w 2030 r. planuje posiadać flotę 500 samolotów, co oznacza - jak twierdzi Andras Rado, menedżer odpowiedzialny za rekrutację personelu pokładowego – konieczność zatrudnienia ok. 20 tys. nowych pracowników do końca dekady.


Obecny nabór prowadzony w Polsce jest nastawiony na pozyskanie stewardes i stewardów. Wizz Air poszukuje zarówno osób bez doświadczanie, jak i tych którzy z obsługą na pokładzie samolotu mieli już do czynienia. Aby móc zostać zatrudnionym należy ukończyć 18 lat i władać językiem angielskim w stopniu komunikacyjnym. Decyzje o zatrudnieniu mają zapadać bezpośrednio po procesie rekrutacyjnym, który składa się z rozmów i z ćwiczeń zespołowych mających sprawdzić umiejętność kandydatów do pracy w grupie.

Po pozytywnej ocenie szkolenie można rozpocząć nawet w ciągu kilkunastu dni. Trening trwa od czterech do sześciu tygodni w zależności od doświadczenia kandydata. W trakcie kursu nowy pracownik otrzymuje dodatek szkoleniowy. Nauka odbywa się lokalnie, czyli w miejscu pobytu pracownika. Jedynie ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem symulatorów i basenu oraz egzamin końcowy mają miejsce w Budapeszcie. Pobyt w stolicy Węgier świeżych adeptów lotnictwa pokrywa Wizz Air.

Personel pokładowy, w odróżnieniu od pilotów, jest zatrudniany wyłącznie na umowach o pracę. Nie oznacza to jednak, że osoba zatrudniona w Polsce na podstawie polskiego prawa pracy, nie może pracować w bazie poza granicami naszego kraju. Rado twierdzi, że Wizz Air umożliwia wybranie bazy i np. polscy pracownicy chętnie wybierali Norwegię. Na początku kariery przewoźnik proponuje dwie umowy na 18 miesięcy. Po tym trzyletnim okresie z pracownikiem zawierana jest umowa na czas nieokreślony.

Rado twierdzi, że propozycje płacowe Wizza Air muszą być atrakcyjne z uwagi na konkurencyjne rekrutacje prowadzone przez inne linie lotnicze. Początkujący steward albo stewardesa z Warszawy zarobi w Wizz Airze w ciągu roku ponad 24 tys. zł brutto. Jest to pensja stała albo bazowa. Do tego dochodzi wynagrodzenie sektorowe zależne od liczby i długości wykonanych rejsów. Za najkrótszy rejs początkujący członek personelu pokładowego otrzyma 70 zł, a za najdłuższy 125 zł brutto. Poniższa tabela ilustruje przedziały płacowe dla trzech podstawowych stanowisk pracy personelu pokładowego.


Awans na wyższe stanowisko następuje po dziewięciu miesiącach zatrudnienia. Według wyliczeń Rado średnia pensja miesięczna brutto stewardesy i stewarda na stanowisku Cabin Attendant wyniesie ok. 5,6 tys. zł. Do tej pensji dochodzi możliwość taniego podróżowania. Każdy pracownik Wizz Aira może podróżować za 25 euro, a jego miejsce w samolocie Wizz Aira w trakcie takich podróży ma status identyczny do rezerwacji regularnego pasażera. Z tańszych biletów mogą skorzystać też bliscy pracownika.

Fot. i mat.: Wizz Air

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama