Wizz Air i Ryanair: Rekordowy maj

8 czerwca 2022 10:59
Maj 2022 r. okazał się rekordowym miesiącem dla obu budżetowych linii. Ryanair i Wizz Air po raz kolejny przekroczyły poziomy liczby pasażerów z 2019 r.
Reklama
Środek wiosny, czyli drugi miesiąc II kwartału przejdzie do historii linii budżetowych obecnych w Polsce, jako czas rekordów. Wizz Air i Ryanair osiągnęły najlepsze miesięczne przewozy pasażerskie od czasu powstania obu firm. Wyniki obu przewoźników w maju br. przekroczyły pułapy z najlepszych miesięcy letnich 2019 r. Skalę zapaści liczby podróżnych i powrót na szczyt w ostatnich latach obrazuje Wykres 1.

Wykres 1.

Ryanair przewiózł 15,4 mln pasażerów, czyli 1,2 mln więcej niż w kwietniu br. Z kolei Wizz Air w maju poprawił, swój kwietniowy rezultat o 500 tys. podróżnych osiągając 4,1 mln. Są to rezultaty, które dobitnie potwierdzają powrót koniunktury na podróże lotnicze w segmencie niskokosztowym. Prawdopodobnie mamy do czynienia ze zjawiskiem tzw. odłożonego popytu i zwiastunem bardzo dobrego sezonu letniego w 2022 r. Wykres 2 pokazuje wyniki przewozowe za trzy ostanie lata.

Wykres 2.

Maj był dla Ryanaira trzecim z rzędu okresem, w którym został przekroczony poziom z 2019 r. W dodatku dynamika z miesiąca na miesiąc rośnie i w maju osiągnęła już 109,2 proc. Wizz Air może się pochwalić tylko dwoma miesiącami wzrostów ponad pułap sprzed pandemii, ale za to są one znacznie wyższe niż jego irlandzkiego rywala. Dynamika przewozów pasażerskich Wizz Aira wyniosła w kwietniu 110,2 proc., a w maju aż 118,6 proc. Powyższe dane ilustruje Wykres 3.

Wykres 3.

W tym rekordowym miesiącu ciemną stronę stanowią wskaźniki wypełnienia miejsc (Seat Factor, SF). Co prawda w przypadku Ryanaira ten parametr osiągnął już 92 proc. i jest najwyższy od wybuchu pandemii, to jednak do "normalnego" poziomu brakuje jeszcze 2-3 punktów proc. Natomiast SF Wizz Aira nadal znajduje się poniżej 85 proc. Na plus można zaliczyć fakt, że jest to więcej o 1 punkt proc. niż SF z kwietnia br. Progresję SF obu przewoźników od stycznia 2019 r. do maja 2022 r. zawiera Wykres 4.

Ryanair nie opublikował miesięcznych SF dla II kw. 2020 r.
Wykres 4.

Po pięciu miesiącach 2022 r. obaj przewoźnicy w zasadzie zrównali swoje wyniki z liczbami z analogicznego okresu w 2019 r. Wizz Air przekroczył przewozy z pierwszych pięciu miesięcy 2019 r. o 0,5 proc., a Ryanairowi do tego osiągniecia zabrakło 3,2 proc. Wygląda na to, że obie linie koronakryzys mają już za sobą, a zapaść z lat 2020-2021 staje się pomału złym wspomnieniem. Wykres 5 przedstawia liczbę przewiezionych pasażerów w pięciu pierwszych miesiącach czterech ostatnich lat.

Wykres 5.

Czy rzeczywiście Wizz Air i Ryanair mają przed sobą w 2022 r. już tylko same pomyślne chwile? Wydaje się, że nie należy ulegać nadmiernemu optymizmowi z kilku względów. Po pierwsze obecny bum na podróże lotnicze może okazać się chwilowy i po wakacjach popyt znacznie spadnie. Może to wynikać nie tylko z zaspokojenia pierwszej potrzeby, jaką jest odwiedzenie bliskich i udanie się na wypoczynek, ale z drugiego zagrożenia, jakim może stać się gorsza sytuacja gospodarcza w Europie. Ta ostatnia już niebawem odczuje skutki sankcji nałożonych na Rosję z powodu wojny w Ukrainie. Cały czas niepożądanym czynnikiem dla wzrostu liczby pasażerów jest wysoka inflacja w większości krajów Starego Kontynentu. Wreszcie wysokie ceny paliwa lotniczego i strajki personelu w branży lotniczej domagającego się wyższych zarobków może zmusić linie do podniesienia cen biletów, co w konsekwencji spowoduje spadek popytu.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy