Linia PLAY w kryzysie?

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
26 maja 2022 09:25
W ostatnich miesiącach linia PLAY zaskakiwała pasażerów coraz to nowszymi połączeniami niskokoszowymi. Przewoźnik pojawił się nawet w Stanach Zjednoczonych, lecz niespełna rok po rozpoczęciu swojej działalności lini PLAY poinformowała o pierwszych trudnościach.
Reklama

Ostatnie miesiące to pasmo niekończących się sukcesów linii PLAY. Przewoźnik rozpoczął swoją działalność 24 czerwca 2021 roku wraz z realizacją inauguracyjnego lotu z Reykjaviku do Londynu Stansted. W ciągu niespełna roku linia PLAY stworzyła flotę pięciu samolotów Airbus A320neo oraz Airbus A321neo, co pozwoliło islandzkiemu przewoźnikowi na uruchomienie pokaźniej, jak na początkującego gracza, siatki połączeń. Linia PLAY wystartowała nawet z bezpośrednimi rejsami z Islandii do Stanów Zjednoczonych.

Przewoźnik opublikował właśnie sprawozdanie finansowe za pierwszy kwartał bieżącego roku. Linii PLAY nie udało się co prawda wypracować zysku, lecz kondycja spółki jest obiecująca - wzrost operacji lotniczych pozwolił na zmiejszenie kosztów operacyjnych. Jednocześnie, islandzki przewoźnik dostrzegł liczne zagrożenia wynikające z obecnej sytuacji rynkowej. Głównym problemem Islandczyków są rosnące ceny paliwa, które zmusiły linię PLAY do zrewidowania swoich ambitnych planów.


Przewoźnik nie odbierze jedynego samolotu Airbus A321neoLR ("Long Range"). W konsekwencji zrezygnowano z zamiaru uruchomienia transatlantyckiego połączenia z Reykjaviku do Orlando na Florydzie, które miało wystartować 30 września 2022 roku.

- Ze względu na rosnące ceny paliwa, linia PLAY podjęła decyzję o anulowaniu zamówienia na samolot Airbus A321neoLR, w którego miejsce pozyskamy maszynę Airbus A320neo na korzystniejszych warunkach. Oznacza to, że nie będziemy w stanie obsłużyć nowego połączenia do amerykańskiego Orlando - można przeczytać w komunikacie prasowym linii PLAY.

Podczas tegorocznego sezonu wakacyjnego linia PLAY będzie dysponowała flotą sześciu samolotów Airbus A320neo oraz Airbus A321neo. Przewoźnik poleci na 26 kierunkach europejskich i amerykańskich, w tym do Nowego Jorku.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama