Air Serbia zainaugurowała pierwszą trasę krajową

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
11 stycznia 2022 09:05
Linie Air Serbia uruchomiły pierwsze połączenie krajowe w historii Republiki Serbii. Otwarcie trasy z Belgradu do Niszu było możliwe dzięki wsparciu serbskiego rządu udzielonego na rozwój strategicznych połączeń.
Reklama
6 stycznia 2022 roku samolot Airbus A319 w malowaniu linii Air Serbia po raz pierwszy zrealizował rotację z Belgradu do Niszu. Połączenie między stolicą Serbii a trzecim pod względem ludności miastem kraju jest pierwszą trasą krajową w historii niepodległej Republiki Serbii. Starsi Serbowie mogą natomiast pamiętać bezpośrednie rejsy krajowe z Belgradu do Podgoricy czy Tivatu, które po zmianach ustrojowych w 2006 roku i rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry trafiły pod rządy czarnogórskie, a same połączenia uzyskały status międzynarodowych.


Trasa z Belgradu do Niszu realizowana jest cztery razy w tygodniu według nietypowego rozkładu lotów. W czwartki oraz soboty odbywają się po dwa starty w kierunku Niszu, a rotacje powrotne zaplanowane są na piątki oraz niedziele. Bezpośredni przelot między miastami trwa niespełna pół godziny. Rejsy realizowane są samolotami Airbus A319, które dysponują 144 miejscami na pokładzie oraz mniejszymi maszynami ATR 72, które w zależności od konfiguracji zabierają na pokład od 66 do 70 podróżnych.

Uruchomienie połączenia z Belgradu do Niszu było możliwe dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu linii Air Serbia przez serbski rząd. Serbowie przeznaczyli na rozwój strategicznych połączeń aż 24 mln euro (ok. 110 mln złotych). W ten sposób serbski przewoźnik w ostatnich dniach otworzył, poza rejsami ze stolicy Serbii do Niszu, trasy z Niszu do Kolonii i Stambułu oraz z zaledwie sześćdziesięciotysięcznego Kraljeva do Stambułu. Ponadto, linie Air Serbia wznowiły rotacje z Niszu do Lublany. W sezonie letnim ruszą także połączenia z Niszu do Tivatu i Aten oraz z Kraljeva do Tivatu i Salonik.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy