Qatar Airways pozywa Airbusa

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
21 grudnia 2021 09:30
Konflikt między Qatar Airways a Airbusem osiągnął apogeum, a katarski przewoźnik postanowił poszukać rozwiązania konfliktu spowodowanego uszkodzeniami samolotów Airbus A350 w sądzie. Pozew wpłynął do londyńskiego sądu wczoraj (20.12).
Reklama
Dwadzieścia jeden samolotów Airbus A350 należących do linii Qatar Airways pozostaje od wielu miesięcy uziemionych ze względu na problemy techniczne, które uniemożliwiają realizację lotów komercyjnych. Problemem okazał się szybko degradujący się lakier, który negatywnie wpłynął na ochronę poszycia kadłuba oraz spowodował pęknięcia struktury kompozytowej maszyn Airbus A350. Usterka, choć wykryta przed ponad rokiem, wciąż nie została usunięta, a istotna część floty samolotów katarskiego przewoźnika została odesłana na przymusowy "urlop".


Wykrycie uszkodzeń jest konsekwentnie bagatelizowane przez Airbusa, który podkreślił, że nie odnotował podobnego problemu w przypadku samolotów Airbus A350 należących do innych przewoźników, a kluczem do rozwiązania niegroźnej usterki jest prawidłowa pielęgnacja kadłuba. W zbliżonym tonie do sprawy odniosła się również Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), która zapewniła, że ewentualne pęknięcia w kadłubie nie wpływają na zdatność maszyn Airbus A350 do lotu. Niemniej jednak, katarski Urząd Lotnictwa Cywilnego nakazał tymczasowe zawieszenie operacji lotniczych egzemplarzy, u których zdiagnozowano usterkę. Na reakcję linii Qatar Airways nie trzeba było długo czekać, gdyż przewoźnik od początku wskazywał na istotę problemu i możliwe zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów.

Przedłużający się konflikt między Qatar Airways a Airbusem oraz stale pogłębiająca się różnica zdań sprawiły, że sprawa trafiła ostatecznie na drogę sądową. Wczoraj (20.12) katarski przewoźnik złożył przeciwko europejskiemu producentowi pozew w londyńskim sądzie, który, w opinii Qatar Airways, może zaowocować pilnym podjęciem działań przez Airbusa w celu wyjaśnienia przyczyn uszkodzeń w samolotach Airbus A350. Przewoźnik ma nadzieję na szybkie rozwiązanie problemu i przywrócenie uziemionych maszyn Airbus A350 do czynnych operacji lotniczych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama