Ryanair i Wizz Air: Mieszane wyniki listopada 2021

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
03 grudnia 2021 09:00
W listopadzie br. linie budżetowe Wizz Air i Ryanair odnotowały odmienne wyniki. Ten pierwszy oddalił się od poziomów z 2019 r., a ten drugi znów się przybliżył.
Reklama

W listopadzie br. Wizz Air i Ryanair przewiozły mniej pasażerów niż w ubiegłym miesiącu. Irlandczycy ugościli na swoich pokładach 10,2 mln klientów, czyli o 1,1 mln mniej niż w październiku. Natomiast Wizz Air obsłużył niespełna 2,2 mln podróżnych tj. o 800 tys. mniej niż w 10 miesiącu 2021 r. W stosunku do poprzedniego miesiąca Wizz Air stracił aż 27,1 proc. pasażerów, a Ryanair tylko 9,7 proc. Różnica pomiędzy największymi liniami budżetowymi obecnymi na polskim rynku lotniczym wyniosła w listopadzie br. ponad 8 mln pasażerów. W sumie obaj przewoźnicy przewieźli 12,4,mln klientów co oznacza spadek o 13,3 proc. w porównaniu z pierwszym miesiącem czwartego kwartału 2021 r. Z kolei względem listopada 2020 r. wzrosty liczby pasażerów oscylują w okolicy 400 proc. Miesięczne wyniki przewozowe w latach 2019-2021 ilustruje Wykres 1.

Wykres 1.

W ubiegłym miesiącu Irlandczykom udało się przełamać historyczny trend i osiągnąć wyższe przewozy w październiku niż we wrześniu. W listopadzie to się już nie udało, ale spadek w stosunku do października był znacznie mniejszy niż w 2019 r., bo różnica wyniosła tylko 800 tys. podróżnych. Linia z Dublina znajduje się coraz bliżej poziomów z 2019 r. i gdyby nie wprowadzone ograniczenia podróży, związane z mutacją omikron wirusa COViD-19, w grudniu br. ta do tej pory niedostępna granica mogłaby paść. Natomiast przewozy Wizz Aira rozwijają się zgodnie z historycznymi danym.


Słabszą pozycję Wizz Aira potwierdza również gorszy wskaźnik wypełnienia miejsc (Seat Factor, SF). W stosunku do października Wizz Air stracił 3,4 punkty procentowe osiągając SF na poziomie 76,1 proc. Z kolei SF Ryanaira w listopadzie br. wyniósł 86 proc. i był lepszy o 2 punkty procentowe w stosunku do ubiegłego miesiąca. "Rozjazd" rezultatów obu przewoźników najlepiej obrazuje Wykres 2, na którym widać miesięczną dynamikę liczby przewiezionych pasażerów przez obu przewoźników w latach 2020 i 2021 w stosunku do roku 2019.

Wykres 2.

Ryanair zbliżył się do poziomu z 2019 r. na odległość poniżej 8 proc. To najlepszy jego wynik w tym elemencie od czasu wybuchu pandemii. Natomiast Wizz Air zanotował najgorszy rezultat od pięciu miesięcy. Jednym z powodów tej rozbieżności, który wymaga oczywiście głębszej analizy, może być stopień wyszczepienia przeciwko COVID-19 ludności na najsilniejszych rynkach obu przewoźników. Klienci zaszczepieni mają bowiem zdecydowanie większe możliwości swobodnego podróżowania, co może przekładać się na lepsze osiągnięcia Ryanaira, którego główne rynki leżą w krajach Zachodniej Europy.


Po 11 miesiącach 2021 r. Wizz Air przewiózł 19,1 mln pasażerów, a Ryanair 62,9 mln. To więcej niż w analogicznym okresie 2020 r., a różnice można już liczyć w milionach podróżnych. Ryanair przekroczył liczby z 2020 r. już o ponad 12,8 mln, a Wizz Air o 3,1 mln. Wydaje się, ze nawet wprowadzane właśnie restrykcje w związku z nową mutacją koronawirusa nie przeszkodzą obu liniom w osiągnięciu w tym roku lepszych rezultatów przewozowych niż w roku 2020. Wykres 3 obrazuje postęp obu przewoźników w 2021 r. w stosunku do przewozów po 11 miesiącach 2020 r.

Wykres 3

Z powodu wprowadzania kwarantann w Europie, które mają przeciwdziałać rozpowszechnianiu się wariantu omikron koronawirusa, grudzień może przynieść spadki w stosunku do listopada, co będzie niezgodne z historyczną prawidłowością. Jeśli tak się stanie oznaczać to będzie, że pandemia znów dławi powoli odradzający się popyt. Na razie prezes holdingu Ryanaira Michael O'Leary stara się zaklinać rzeczywistość twierdząc, że nowa mutacja nic nie zmienia. Z kolei szefowie Wizz Aira uznali chyba już, że grudzień jest stracony i zaczęli ostro ciąć siatkę połączeń i oferowanie. Chyba nie takiego obrotu spraw spodziewały się zarządy obu linii.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama