Raport: Oferowanie w sezonie Zima 2021/22. Regiony - cz. 2

25 listopada 2021 09:01
Kraków zanotował spadek oferowania istotnie mniejszy niż dla całej Polski. Ryanair, dzięki bardzo dużej redukcji oferowania Wizz Air, zbliżył do lidera rynkowego w Katowicach. Prezentujemy raport oferowania dla polskich portów regionalnych.
Reklama
Kraków

Sytuacja w Krakowie jest dość typowa dla dużych portów regionalnych i, w części, dla całego polskiego rynku.

  • Spadek oferowania istotnie mniejszy niż dla całej Polski. Warto tu uwzględnić, że Ryanair jest tak agresywny mimo, iż bardzo ważny segment rynku – przyloty turystyczne z Europy Zachodniej, jest niewątpliwie w głębokim kryzysie.
  • Ogromny wzrost udziału w rynku tanich linii.
  • Ogromna ekspansja FR skierowana przeciwko konkurentom. Przewoźnik stara się maksymalnie wykorzystać pasywność W6, a w tym porcie również DY/D8.
  • Spokojne odbudowywanie oferty Grupy LH. Przed pandemią Kraków to była jej perła w koronie z oferowaniem znacznie większym niż do Warszawy. Lufthansa ma już liczbę rejsów dziennie, do Frankfurtu i Monachium, wystarczającą do pełnego zasilania tych hubów. Do znacznego spadku przyczynił się nie tylko brak rejsów Brussels Airlines, ale i Austrian.
  • Ignorowanie pandemii przez Grupę AF/KLM.
  • LOT zawiesił prawie wszystkie rejsy międzynarodowe, poza tak ważnym, Chicago.

Katowice

O tak dużym spadku oferowania w Katowicach zadecydowała pasywność/ostrożność wszystkich linii, oczywiście z wyjątkiem Ryanaira. Jednak i on w Katowicach miarkował swoją agresywność. Ryanair, dzięki bardzo dużej redukcji oferowania Wizz Air, zbliżył do lidera rynkowego. A przecież przez lata Wizz Air niepodzielnie panował w tym porcie.


Najprawdopodobniej ostrożność linii rozkładowych wynika z relatywnie bogatej oferty charterowej. Lufthansa ma tylko jeden rejs dziennie, co oznacza bardzo ograniczoną ofertę tranzytową. Dopiero od marca będzie więcej połączeń do Frankfurtu i od lata 2022 wróci rejs do Monachium. LOT ma trzy rejsy dziennie, co oznacza niezłe możliwości tranzytowe.

Gdańsk

Agresywność rynkowa Ryana pozwoliła nadrobić straty spowodowane redukcjami Wizz Aira w Gdańsku. Podobnie, jak w Katowicach irlandzka linia zbliżyła się do wieloletniego lidera. W przyszłych sezonach zapowiada się bardzo ostra walka konkurencyjna o znaczną część Północnej Polski.
Również w segmentach rynkowych obsługiwanych przez linie sieciowe. Pomimo ogromnych redukcji i LOT i Lufthansa utrzymały podstawową ofertę tranzytową oferując 3-4 rejsy dziennie. Ale dołączył do nich KLM, któremu pandemia nie straszna. A od sezonu letniego do tej ostrej walki włączy się SAS z trzema – czterema rejsami dziennie do Kopenhagi.


Wrocław

Ryanair, jako lider rynkowy, zapewnił Wrocławowi wynik znacznie powyżej polskiej średniej. Tym bardziej, że Wizz zredukował oferowanie znacznie mniej drastycznie niż w wielu innych dużych portach.

Pomimo ogromnych redukcji i Lufthansa i LOT zapewniły dobre możliwości tranzytowe z 3 -4 rejsami dziennie. KLM utrzymał obecność z sześcioma rejsami w tygodniu.

Poznań

Kilka lat temu w oferty Ryanaira i Wizz Aira były zbliżone, a linie sieciowe miały relatywnie duży udział w rynku. Teraz niepodzielnie panuje Ryanair, który rekordowo zwiększył oferowania nadrabiając wszystkie redukcje swoich konkurentów. Zachodnia Polska miała tradycyjnie bardzo dużą ofertę czarterową. Prawdopodobnie Ryanair liczy na przejęcie znacznej części tego rynku.

Pomimo bardzo dużych redukcji i Lufthansa i LOT utrzymały niezłą ofertę tranzytową, szczególnie ta pierwsza linia. Symbolem optymizmu rynkowego KLM-u jest uruchomienie w środku pandemii połączenia do Poznania. I nie jest ważne, że tylko kilka razy w tygodniu.

Mniejsze port regionalne

Sytuacja w poszczególnych mniejszych portach była zróżnicowana. Bardzo dobrze obroniły się Rzeszów i Lublin. W tym pierwszym przypadku więcej niż ciekawostka, nietypową dla całego rynku, jest pojawienie się Wizz Aira z trzema połączeniami. Ta linia stawia też wciąż na Lublin, chociaż oferta transportu naziemnego do Warszawy jest coraz lepsza. Bardzo spadło oferowanie do Szczecina. To raczej „kryzys” przejściowy. Spore znaczenie miała znaczna, bo aż prawie czterdziestoprocentowa redukcja LOT-u.

W czwartej kolumnie podajemy udział w oferowaniu linii będącej, pod tym względem, liderem i jej procentowy udział.

W miarę dobrze trzyma się Bydgoszcz, natomiast Łódź, jak wiemy, ma, mówiąc delikatnie, bardzo niepewna przyszłość. Warszawa jest za blisko. Szymany trwają, a jego decydenci wciąż liczą, że w normalniejszych czasach lotnisko pomoże rozwijać turystyczny ruch przyjazdowy na Mazury.


Podsumowanie

Obecnie chyba najważniejsze pytanie brzmi: czy pomimo rozwoju czwartej fali pandemii Ryanair utrzyma swoje super agresywne nastawienie do rynku, czy też nie zacznie dokonywać redukcji, szczególnie w najniższej części sezonu? W dawnych i normalnych czasach w drugiej połowie stycznie i w lutym ratował się super ofertami. A teraz?

I jeszcze kilka innych ważnych obecnie pytań:
  • Kiedy Wizz przystąpi do zdecydowanej kontrofensywy i jak zdecydowanie? Chyba nie będzie czekał na radykalną poprawę sytuacji epidemiologicznej.
  • Jak szybko LOT będzie odbudowywał swoją siatkę zasilającą hub w Warszawie? Powinno mu w tym pomóc otwarcie rynku amerykańskiego oraz, w dłuższej perspektywie czasowej, dość prawdopodobna poprawa dostępu do rynków azjatyckich. Europejski kręgosłup swojej siatki polska linia obroniła i on powinien pozwolić jej na znaczącą poprawę wyników finansowych. Tu jednak niepokojąca jest dość agresywna polityka Grupy AF/KLM oraz British Airways. A w najbliższych latach to pieniądze będą dla LOT-u zdecydowanie najważniejsze. Już niedługo przyjdzie zacząć spłatać ogromne raty kredytów i innych zobowiązań.
  • Czy AF/KLM będzie kontynuował swoje bardzo optymistyczne nastawienie do naszego rynku, między innymi, zwiększając oferowanie do Wrocławia i Poznania? I jak na tę nową, już teraz, sytuację, gdy jej panowanie nie jest nie zagrożone, zareaguje Grupa LH

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy