Lufthansa: A321neo zderzył się z ptakiem

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
25 października 2021 10:00
Należący do niemieckiej Lufthansy samolot Airbus 321neo zderzył się z ptakiem podczas zniżania na Krecie. Maszyna realizująca lot z Frankfurtu bezpiecznie wylądowała w Heraklionie, lecz samolot czeka teraz dłuższa przerwa od latania i seria napraw.
Reklama

W sobotę (23.10) podczas regularnego rejsu LH1554 z Frankfurtu do Heraklionu doszło do incydentu. Na chwilę przed lądowaniem na greckiej Krecie samolot Lufthansy o znakach rejestracyjnych D-AIEF zderzył się z ptakiem, który spowodował znaczne uszkodzenie dziobu statku powietrznego. Maszyna bezpiecznie wylądowała na lotnisku, ale okazała się być niezdolna do komercyjnego rejsu powrotnego do Niemiec.

W ostatniej fazie trwającego niespełna trzy godziny lotu doszło do niebezpiecznej sytuacji. Tuż przed przyziemieniem w Grecji w samolot Airbus 321neo Lufthansy uderzył ptak, a siła zderzenia sprawiła, że dziób maszyny uległ widocznemu wgnieceniu. Po bezpiecznym lądowaniu oszacowano skalę zniszczeń i w trosce o bezpieczeństwo pasażerów podjęto decyzję o podstawieniu innej maszyny na lot powrotny do Frankfurtu. Feralny, niespełna roczny egzemplarz o znakach D-AIEF po krótkim pobycie na lotnisku w Heraklionie udał się w rejs do Niemiec bez podróżnych na pokładzie, gdzie w najbliższych tygodniach przejdzie wymagane naprawy.


To nie jedyny incydent, który przyczynił się do uziemienia samolotu pasażerskiego w ostatnich dniach. W zeszłym tygodniu maszyna Boeing 737-800 linii Ryanair doznała zniszczenia po zderzeniu z jednym z pojazdów obsługi naziemnej. Do zdarzenia doszło w nocy podczas postoju samolotu na płycie londyńskiego lotniska Stansted. Tak jak w przypadku sobotniego incydentu na Krecie, nikt nie ucierpiał. Podobne wydarzenia są w branży lotniczej na porządku dziennym, choć narażają one przewoźników na pokaźne straty finansowe. Do analogicznych zdarzeń, tym razem z udziałem samolotów linii Wizz Air, doszło także w Gdańsku na początku roku.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama