Indyjska upadła linia wraca do latania

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
17 września 2021 10:15
Upadłe w kwietniu 2019 r. indyjskie linie lotnicze wznowią loty krajowe i międzynarodowe już w 2022 r. W planach jest także spłacenie wszystkich wierzycieli Jet Airways w przeciągu pierwszych miesięcy po starcie operacji.
Reklama

Znajdujące się w stanie upadłości linie Jet Airways mają wznowić działalność już w I kwartale 2022 r. – poinformowało konsorcjum Jalan-Kalrock, będące częścią Fritsch Group, grupy inwestycyjnej założonej przez Floriana Fritscha, przedsiębiorcę zajmującego się nieruchomościami i technologią.

Konsorcjum poinformowało, że proces przywracania uziemionego przewoźnika jest na dobrej drodze, a istniejący certyfikat przewoźnika lotniczego (AOC) jest już w trakcie rewalidacji. Konsorcjum ściśle współpracuje z odpowiednimi władzami i zarządcami portów lotniczych w zakresie przydzielania slotów, wymaganej infrastruktury lotniskowej oraz obsługi samolotów. Pierwszy po przerwie lot ma odbyć się w marcu 2022 r. i najprawdopodobniej będzie to rejs z New Delhi do Bombaju.


Otrzymaliśmy zgodę czerwcu 2021 r. i od tego czasu ściśle współpracowaliśmy ze wszystkimi zainteresowanymi organami państwowymi, aby przywrócić linię lotniczą na niebo. [...] Przyszłe samoloty są wybierane w oparciu o odpowiedzialne, konkurencyjne i długoterminowe rozwiązania leasingowe – skomentował krótko Murari Lal Jalan, przewodniczący zarządu spółki zarządzającej konsorcjum Jalan Kalrock oraz najprawdopodobniej przyszły dyrektor generalny Jet Airways.

W swoim oświadczeniu konsorcjum poinformowało, że plan rewitalizacji Jet Airways jest wdrażany zgodnie z harmonogramem spłat zatwierdzonym przez Krajowy Trybunał Prawa Spółek (National Company Law Tribunal, NCLT), indyjski organ zajmujący się ewidencją spółek handlowych, a wszyscy wierzyciele Jet Airways zostaną spłaceni w nadchodzących miesiącach.

W czerwcu br. linie lotnicze Jet Airways uzyskały zgodę indyjskich władz na wznowienie działalności, natomiast w sierpniu rozpoczęła się rekrutacja pilotów i personelu pokładowego. Zatrudnionych miało zostać już 150 pracowników, a do końca 2022 r. będzie to dodatkowe tysiąc osób. Celem Jet Airways 2.0 jest wznowienie operacji krajowych do początku 2022 r. i krótkodystansowych lotów międzynarodowych do III lub IV kwartału 2022.


Przewoźnik wznowi loty z około 25 samolotami, a początkowo ma skoncentrować się na najbardziej obleganych trasach krajowych w Indiach. Liczebność floty będzie stopniowo wzrastać – Jet Airways ma latać 50 samolotami w ciągu trzech lat i już około setką maszyn w ciągu najbliższych pięciu lat. Tuż przed ogłoszeniem upadłości linia operowała flotą 119 samolotów.

Jet Airways ogłosiły niewypłacalność w kwietniu 2019 r. i natychmiast zaprzestały działalności. Oprócz Air India, Jet Airways były jedynymi liniami lotniczymi w Indiach oferującymi pełen zakres usług – pozostali indyjscy przewoźnicy operują w oparciu o model low-cost.

Fot.: Jet Airways, Wikimedia Commons
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama