EASA ostrzega przed silnikami w A380

26 lipca 2021 09:00
Niektórzy operatorzy największego pasażerskiego samolotu świata otrzymali powiadomienie o konieczności wymiany niektórych elementów silników produkcji Rolls-Royce, które napędzają A380.
Reklama
W czwartek (22.07) Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wydała dyrektywę zdatności do lotu, skierowaną do niektórych przewoźników użytkujących dwupokładowe samoloty pasażerskie Airbus A380.

EASA wystosowała do operatorów A380, napędzanych silnikami Rolls-Royce Trent 900, ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa, po tym jak producent tych jednostek napędowych stwierdził, że „stracił kontrolę” nad niektórymi częściami silnika o ograniczonej żywotności, które powinny zostać wymienione i zniszczone.

Po odpowiednim dochodzeniu, niektórych z tych elementów nie można było zlokalizować. Nie uzyskano też potwierdzenia zniszczenia tych części, które powinny zostać z silników usunięte. [...] Instalacja tych części, w tym wirników i tarcz z turbin oraz sprężarek średnio- i wysokociśnieniowych, mogła doprowadzić do uszkodzenia silników i umożliwić uwolnienie wysokoenergetycznych odłamków, co w konsekwencji spowodowałoby awarię i ograniczenie kontroli nad samolotem – zakomunikowała EASA.


Rolls-Royce, podobnie jak inni producenci, zobowiązany jest do poddawania swoich silników próbom w lotach technicznych i przywracania ich do standardu produkcyjnego, aby mogły być wykorzystywane podczas rejsów komercyjnych. Podczas tego procesu usuwa się części o ograniczonej żywotności i wymienia na nowe.

Tym razem, z perspektywy czasu stwierdziliśmy, że nie można w pełni określić stanu niektórych części. W rezultacie chcemy się upewnić, że będą one wymienione i nie zostaną ponownie zainstalowane w żadnej jednostce Trent 900. Dyrektywa EASA jest potwierdzeniem naszych działań i koniecznym działaniem jako środek ostrożności – dodają przedstawiciele firmy Rolls-Royce.

Dyrektywa zdatności do lotu nakazuje wycofanie z eksploatacji wszystkich części, których dotyczy, a także zakazuje ponownej instalacji tych elementów w jakimkolwiek silniku.

Fot.: British Airways, Air France

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy