Szef Wizz Aira otrzyma setki milionów premii. Są jednak warunki

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
06 lipca 2021 08:30
József Váradi może otrzymać nawet 100 mln funtów za odpowiednie wyniki Wizz Aira. Będzie on wówczas jednym z najlepiej opłacanych prezesów linii lotniczych na świecie.
Reklama

Wizz Air wręczy swojemu dyrektorowi naczelnemu Jozsefowi Varadiemu premię w wysokości 100 mln funtów (ok. 526 mln złotych), jeśli odpowiednio szybko rozwinie on przewoźnika i z sukcesem wyjdzie z pandemii COVID-19 – informuje Financial Times, powołując się na list przedstawiony akcjonariuszom węgierskiego przewoźnika.

Aby uzyskać bonus, Varadi będzie musiał zwiększyć cenę akcji Wizz z 48 do 120 funtów w ciągu najbliższych pięciu lat – premia ma być wówczas wypłacona w akcjach przez okres czterech kolejnych lat. Wydaje się, że to zadanie niezwykle trudne, jednak obecna wartość rynkowa Wizz Aira to około 5 mld funtów, a cena akcji w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła o 211 proc. Wizz Air ponadto bardzo dobrze radzi sobie w pandemii koronawirusa i jako nieliczny w Europie nie wystąpił dotąd o pomoc publiczną.


Jak porównuje Financial Times, w 2019 r. także Michael O'Leary, szef Ryanaira, podpisał umowę przewidującą wypłatę 99 mln euro w akcjach akcje, w zależności od wysokości ceny akcji linii lotniczej lub rentowności w ciągu pięciu lat.

Varadi jest jednym z założycieli Wizz Air, obecnym w strukturach przewoźnika od 2003 r. W międzyczasie niejednokrotnie miał otrzymywać oferty pracy od konkurencji, dlatego zdecydowano się na jego dobre wynagrodzenie, pod warunkiem odpowiednich wyników Wizz Air.

100 mln funtów jest maksymalną kwotą jaką może otrzymać Varadi – każda stopa wzrostu ceny akcji Wizz Air od 10 do 20 proc. spowoduje, że prezes otrzyma od 20 do 100 mln funtów, proporcjonalnie do wysokości kursu. Varadi byłby wówczas jednym z najlepiej opłacalnych szefów linii lotniczych na świecie.

Fot.: materiały prasowe, Wizz Air
Reklama
Tagi
wizz wizz air

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama