Austrian: Koniec operacji w formule "preighter"

25 czerwca 2021 10:39
Austrian Airlines, przewoźnik należący do Lufthansa Group, ogłosił, że po 15 miesiącach kończy używanie samolotów pasażerskich do przewożenia wyłącznie ładunków towarowych.
Reklama
W trakcie trwania koronakryzysu Austrian Airlines, jak wiele innych firm lotniczych, postanowiły wykorzystać rosnący potencjał rynku przewozów cargo i dostosowały część swoich samolotów pasażerskich do transportu wyłącznie ładunków towarowych. W branży te operacje zostały określone angielskim terminem "preighter", co po polsku może brzmieć np. "prachtowiec".


Jak podaje aircargonews.net pasażerskie samoloty dalekiego zasięgu austriackiej linii lotniczej regularnie latają pomiędzy Azją i Europą właśnie w formule "preighter" od marca 2020 r. Z dwóch boeingów B777 (OE-LPA i OE-LPC) usunięto nawet siedzenia, aby zwiększyć ich ładowność. Te dwie, w ten sposób zaadaptowane, maszyny stanowiły główny człon operacji cargo w czasie pandemii. OE-LPA był ostatnim samolotem, w którym wymieniono fotele i już od lipca br. szerokokadłubowy boeing powróci do realizacji połączeń pasażerskich, m.in. z Wiednia do Ameryki Północnej.

"Prachtowce" Austrian Airlines wykonały 159 lotów i przetransportowały do Europy 4,5 tys. ton pomocy humanitarnej potrzebnej do walki z pandemią. Przewiezione ładunki obejmowały m.in. 200 mln maseczek ochronnych, 30 mln zestawów do testów oraz ponad 15 mln rękawiczek medycznych. Towary te trafiały do Austrii, ale także do Niemiec i Włoch.

Fot,: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy