Sztokholmskie lotnisko do zamknięcia

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
05 maja 2021 09:31
1 komentarz
Znajdujące się najbliższej centrum Sztokholmu lotnisko ma zostać wkrótce zamknięte. Powodem jest m. in. coraz mniejsza chęć pasażerów do latania.
Reklama

We wrześniu 2021 r. zamknięty zostanie port lotniczy Sztokholm–Bromma – wynika z informacji przekazanych przez Swedawię, spółkę zarządzającą szwedzkimi lotniskami.

Wśród obsługujących stolicę Szwecji lotnisk Arlanda (ARN), Bromma (BMA), Skavsta (NYO) i Västerås (VST), Bromma znajduje się najbliżej centrum miasta, od którego oddalona jest o zaledwie 8 km. W przeciągu ostatnich dziesięcioleci lotnisko zostało całkowicie wchłonięte przez miejską zabudowę. Obszar 1,62 km2, na którym się znajduje, zostanie zagospodarowany przez urbanistów.


Za decyzją o zamknięciu Brommy stoi też kryzys wywołany pandemią koronawirusa, ale także względy ochrony środowiska oraz coraz mniejsze zainteresowanie Szwedów lotniczymi połączeniami krajowymi, w związku z troską o klimat – przypomnijmy, że to właśnie w Szwecji powstał flygskam, czyli wstyd przed lataniem, który doprowadził do znacznego spadku liczby podróży lotniczych – w pierwszym kwartale 2019 r. ilość osób latająca na trasach krajowych spadła o 8 proc., a Szwedzi zaczęli znacznie częściej wybierać podróż pociągiem. Według raportu opublikowanego przez Swedavię, dalsze utrzymywanie tego portu lotniczego będzie nieopłacalne. W 2019 r. port obsłużył 2,35 mln pasażerów, z kolei rok wcześniej było to 2,5 mln.

Lotnisko Bromma zostało otwarte 23 maja 1936 r. i było wówczas pierwszym nowo wybudowanym portem lotniczym w Europie z drogą startową o utwardzonej nawierzchni. Do kwietnia 1962 r., kiedy otworzono lotnisko Arlanda, Bromma była głównym portem obsługującym Sztokholm.


Przed pandemią COVID-19 dominującym przewoźnikiem na lotnisku Bromma był latający po kraju Braathens Regional Airlines (BRA), który obsługiwał 14 samolotów ATR 72. Ze względu na pandemię, przewoźnik ten w kwietniu 2020 zaprzestał działalności, a jego samoloty znajdują się na lotnisku Norwich w Wielkiej Brytanii. BRA planuje wznowienie części swoich operacji z lotniska Bromma 12 maja 2021 r. Nie wiadomo obecnie jak może wyglądać przyszłość linii od września 2020 r., kiedy Bromma zostanie zamknięta.

Spośród zagranicznych kierunków, ze Sztokholmu–Bromma polecieć można do Brukseli na pokładzie Brussels Airlines oraz do Helsinek z Finnairem.

Fot.: materiały prasowe, Wikimedia Commons
Reklama
W tym temacie przeczytasz
Brak wiadomości
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

lyngbyvej 2021-05-05 10:01   
lyngbyvej - Profil lyngbyvej
Lotnisko przypomina dawny terminal Etiuda na Okeciu, ale za to dojazd do centrum zajmuje chwile.
Co ciekawe, ze wzgledu na cisze nocna lotnisko nie przyjmuje lotow po 22.00. Jesli wiec wieczorny lot z Brukseli ma jedynie kilkanascie minut opoznienia, to jest przekierowywany na ARN.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama