Egis potwierdza swoje zainteresowanie lotniskiem w Modlinie

18 marca 2021 14:36
Francuska Grupa Egis potwierdziła swoje zainteresowanie zostaniem jednym z udziałowców Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Władze województwa mazowieckiego popierają starania Francuzów.
Reklama
Na dzisiejszej (18.03) konferencji prasowej online zorganizowanej przez marszałka Adama Struzika, przedstawiciel francuskiej firmy Egis Airports Network, Anthony Martin stwierdził, że jest zainteresowany inwestycją w spółkę Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin (MPL). Ta publiczna deklaracja następuję w trzy tygodnie po pierwszej prezentacji Egis dla wspólników MPL. Nie wydaje się też przypadkiem, że oświadczenie Francuzów następuje dzień po wizycie premiera Morawieckiego w Paryżu. Przypomnijmy, że Grupa Egis należy w 75 proc. do Caisse des Depots, instytucji finansowej państwa francuskiego.


Z informacji przekazanych przez Martina wynika, że Egis chce nie tylko zainwestować w Modlinie, ale również zarządzać portem, co ma pełne uzasadnienie, bo Francuzi są obecni na 17 lotniskach na świecie. Jak stwierdził Martin Egis koncentruje się głównie na lotniskach położonych nie dalej niż 50 kilometrów od dużych miast, które mogą stanowić alternatywę dla głównych lotnisk takich metropolii. Modlin idealnie pasuje da tego profilu. Na tym etapie rozmów szczegóły inwestycji nie zostały ujawnione. Dowiedzieliśmy się jedynie, że Francuzi myślą przede wszystkim o rozbudowanie terminala pasażerskiego i powiększenia płyty postojowej dla samolotów, co w sumie ma kosztować ok. 10 mln euro. Te plany są zbieżne z dotychczasowymi projektami zarządu, które nie zostały zrealizowane z uwagi na wieloletni konflikt w MPL.

Przyszłość Egis w Modlinie zależeć będzie od stanowiska wszystkich udziałowców MPL. Zgodnie z umową spółki decyzje zapadają jednomyślnie. Na razie, spośród czterech udziałowców, tylko województwo mazowieckie w pełni popiera propozycję Francuzów. Nie jest znane stanowisko Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL), ani Agencji Mienia Wojskowej (AMW), ani nawet miasta Nowy Dwór Mazowiecki. Marszałek Struzik wyraził przekonanie, że wobec oferty podmiotu prywatnego, czyli niewymagającego Testu Prywatnego Inwestora, opór PPL nie powinien mieć miejsca. Z kolei Martin podkreślał, że jest gotowy spotkać się ze wszystkimi wspólnikami.


Oferta Grupy Egis jest bez wątpienia szansą dla Modlina, I nie chodzi tylko o pozyskanie inwestora finansowego, ale także o współpracę z profesjonalnym zarządcą infrastruktury lotniskowej, specjalizującym się w operacjach mniejszych portów, takich właśnie jak MPL. Wejście Francuzów, którzy składają ofertę w samym środku trzeciej fali pandemii, może być przełomem w trwającym od lat pacie modlińskim. Żeby jednak tak się stało polski rząd, który w pełni kontroluje PPL i AMW, musi podejść do propozycji Egis z pełnym profesjonalizmem rozważając wszystkie argumenty za i przeciw. Tylko wtedy jest nadzieja na wyrwanie się z mizerii mazowieckiej polityki lotniskowej uprawianej przez Ministerstwo Infrastruktury w ostatnich latach.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy