Prace nad nową linią dla Czarnogóry już trwają

29 grudnia 2020 09:00
Zaledwie kilka dni po zakończeniu operacji przez Montenegro Airlines, rząd bałkańskiego kraju ogłasza wzmożone prace nad utworzeniem następcy zadłużonego przewoźnika. Może on powstać nawet do lata 2021.
Reklama
Rząd Czarnogóry „pracuje dzień i noc”, aby stworzyć nowego narodowego przewoźnika mającego jak najszybciej zastąpić linie Montenegro Airlines, które zaprzestały działalności w ubiegły piątek (25.12). Ostrzeżono jednak, że proces ten może potrwać nawet dziewięć miesięcy i być może nie uda się zdarzyć do początku przyszłorocznego turystycznego sezonu letniego – donosi portal EX-YU Aviation News.

Pracujemy dzień i noc nad stworzeniem nowej linii lotniczej. Utworzyliśmy grupę zadaniową, której członkowie to specjaliści. Spodziewamy się jak najszybszego ustanowienia narodowego przewoźnika, jednak istnieją pewne ograniczenia i przeszkody, na które nie mamy wpływu – przede wszystkim czas potrzebny na uzyskanie niezbędnych licencji i zezwoleń administracyjnych. Postaramy się także zachęcić niektórych pracowników Montenegro Airlines aby rozpoczęli pracę w nowej linii – powiedział Milojko Spajić, minister finansów Czarnogóry.

Rząd Czarnogóry podkreśla, że nowy narodowy przewoźnik, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, będzie musiał być rentowny. Podgorica podejmuje także rozmowy z niektórymi europejskimi portami lotniczymi, do których Montenegro Airlines obsługiwały loty, aby zachować pozostałe po przewoźniku sloty.


Zapewnimy nowej linii odpowiedni kapitał początkowy. [...] W przyszłorocznym budżecie mamy odłożone na ten cel maksymalnie 30 milionów euro. Oczywiście nie zainwestujemy całości, a raczej racjonalnie zastanowimy się, ile pieniędzy jest realnie potrzebnych do założenia przewoźnika i które trasy będą najbardziej dochodowe. Pieniądze, które zainwestujemy, należą do podatników, a więc musi to być rozsądna inwestycją, z której uzyskamy odpowiedni zwrot – dodał Spajić.

Dodano także, że grupa zadaniowa jest w kontakcie z leasingodawcami maszyn upadłego czarnogórskiego przewoźnika. Podejmowane w najbliższych tygodniach decyzję mają wskazać skąd samoloty pozyska następca Montenegro Airlines.

Czas pokaże, czy nam się uda. Obecnie trzy ministerstwa ściśle współpracują nad utworzeniem nowego przewoźnika. Naszym docelowym terminem jest początek lata przyszłego roku, jednak trudno wskazać, kiedy linia ostatecznie wystartuje – zakończył swoją wypowiedź Spajić.

Fot.: materiały prasowe, Montenegro Airlines

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy