Montenegro Airlines do likwidacji

27 grudnia 2020 12:23
Narodowy przewoźnik Czarnogóry Montenegro Airlines zostanie zlikwidowany. Lokalny rząd nie planuje dalszego wspomagania linii, która od wielu lat boryka się z rosnącym zadłużeniem i brakiem sensownej strategii.
Reklama
Władze podjęły decyzję o zamknięciu przynoszącego straty przewoźnika obwiniając za jego sytuację poprzednie rządy. Szacowany koszt tej operacji wyniesie 50 mln euro. Czarnogóra od lat starała się sprzedać narodowego przewoźnika prywatnemu inwestorowi, jednak mimo wielu prób plan ten za każdym razem kończył się fiaskiem. Nie udało się też wdrożyć pożądanych działań naprawczych, które poprawiłyby sytuację rynkową linii. Dodatkowo na dalsze pogorszenie jej kondycji wpłynęło ograniczenie ruchu spowodowane pandemią koronawirusa. Tylko w tym roku rząd Czarnogóry przeznaczył na utrzymanie Montenegro Airlines ok. 21 mln euro.


W miejsce likwidowanego przewoźnika powstanie nowa linia państwowa. Nie podano na razie szczegółów tego przedsięwzięcia, ale już wiadomo, że Czarnogóra pozostanie bez własnej linii na sezon turystyczny. Rząd ocenił, że przeprowadzenie procesu likwidacji Montenegro Airlines i stworzenia nowego podmiotu na jego miejsce zajmie od 6 do 9 miesięcy.

Linie Montenegro Airlines powstały w 1994 roku. W ostatnim czasie wykorzystywały flotę złożoną z czterech samolotów: trzech embraerów 190 i jednego fokkera 100. W ubiegłym roku przewoźnik przewiózł ponad 650 tys. pasażerów obsługując ok. 20 regularnych połączeń europejskich, a także wakacyjne rejsy czarterowe.
Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy