ITA, czyli nowa Alitalia o skromnych kształtach

21 grudnia 2020 09:15
Italia Transporti Aero to nowe oblicze włoskiego narodowego przewoźnika Alitalii. Jego nowa postać będzie się jednak znacznie różnić od poprzedniej firmy.
Reklama
Rozpoczęcie operacji Italia Transporti Aero (ITA) jest oczekiwane dopiero na wiosnę 2021 r. Nowa organizacja będzie zarządzać ponownie znacjonalizowaną Alitalią. Jak podaje francuski portal Air Journal anonimowe źródła z włoskiej prasy twierdzą, że pierwsze lata działalności ITA będą bardzo skromne.

Nowa firma ma zatrudniać tylko 5 tys. pracowników, a więc prawie 55 proc. mniej niż jej poprzedniczka. Jeszcze pod koniec października br. ITA twierdziła, że w spółce znajdzie pracę ok. 6,5 tys. osób. Równie drastyczna redukcja czeka flotę dalekiego zasięgu. Z 25 samolotów szerokokadłubowych pozostanie tylko sześć boeingów B777-200ER, a wszystkie airbusy A330 zostaną wycofane z eksploatacji. Nowa Alitalia w przyszłym roku będzie latać tylko 51 samolotami, w tym 40 airbusami A320 i A319 oraz pięcioma embraerami E190. Wszystkie wymienione maszyny zostaną wydzierżawione przez ITA w oczekiwaniu na modernizacja floty, co ma nastąpić w 2022 lub 2023 r. W 2026 r. ITA planuje posiadać 104 samoloty.


Reorganizacja nie ominie też siatki połączeń. ITA zmniejszy liczbę połączeń krajowych, które są najmniej rentowne i zachowa większość tras europejskich. Włoskie media spekulują również o drastycznym ograniczeniu liczby połączeń długodystansowych, co wynika wprost z redukcji szerokokadłubowej floty. ITA ma latać z lotniska Fiumicino pod Rzymem tylko do pięciu miast położonych poza Europą. Będą to Nowy Jork JFK (dwa razy dziennie), Los Angeles, São Paulo, Buenos Aires i Tokio. Są to połączenie rentowne, na których obowiązują umowy code-share z Delta Air Lines, GOL, Aerolineas Argentinas i ANA.

Obecnie obowiązujące umowy code-share pozwalają na odłożenie o kilka tygodni decyzji dotyczących przynależności ITA do któregoś z lotniczych sojuszów. Stara Alitalia jest członkiem SkyTeam, ale szefowie ITA wspominali o możliwości poszukiwaniu partnerów nie tylko w Europie, ale także w Chinach. W związku z tymi wypowiedziami rzecznik Air France/KLM, innego członka SkyTeam, stwierdził, że Air France/KLM, Delta Air Lines i Virgin Atlantic są gotowe zacieśnić swoje więzi z Włochami w ramach współpracy na połączeniach transatlantyckich. - Chcemy pogłębiać współpracę handlową. Alitalia może zostać członkiem stowarzyszonym transatlantyckiego joint venture - powiedział rzecznik.

Aktualnie zawieszone kierunki turystyczne, takie jak Mauritius, Malediwy czy Kuba, mogą powrócić do siatki połączeń ITA po zniesieniu restrykcji podróżowania związanych z pandemią COVID-19. Wspomina się też o możliwości lotów do Szanghaju, ale uruchomienia tej trasy zależeć będzie od porozumienia z władzami Chin.

Szczegóły pięcioletniego planu rozwoju ITA miały zostać przedstawione radzie nadzorczej w piątek 18 grudnia br., a dziś (21.12) zajmie się nimi włoski parlament. Członkowie rady będą mieli 30 dni na zapoznanie się z propozycjami zarządu. Z kolei Komisja Europejska (KE) będzie musiała wypowiedzieć się w kwestii pomocy publicznej i ewentualne wydać na nią zgodę.


Od kiedy w 2018 r. związki zawodowe odrzuciły plan naprawczy opracowany przez Etihad Airways, jednego z udziałowców spółki, Alitalia funkcjonuje w zarządzie komisarycznym. W tym czasie zrenacjonalizowana linia, otrzymała już dwie państwowe pożyczki w łącznej kwocie 1,3 mld euro. Te zastrzyki gotówki uzyskały akceptację Brukseli, pod warunkiem jednak, że ITA będzie stanowiła realną zmianę w stosunku do starej Alitalia. ITA rozpocznie swoja działalność z budżetem w wysokości 3 mld euro. - Nie będziemy wnioskować o więcej środków, mamy ich dużo i powinniśmy osiągnąć zamierzone cele – powiedział prezes ITA Francesco Caio.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy