LOT sprzedał Nordikę. Przewoźnik ponownie w rękach Estonii

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
25 listopada 2020 12:06
3 komentarze
Umowa pomiędzy PLL LOT i Estonią została uzgodniona i będzie podpisana jeszcze w listopadzie. Sprzedaż 49 proc. udziałówsp była konieczna ze względu na trwający proces restrukturyzacyjny.
Reklama

Polskie Linie Lotnicze LOT i rząd w Tallinie jeszcze w listopadzie sfinalizują renacjonalizację linii lotniczych Nordica. Estoński rząd przejmie 49 proc. akcji Regional Jet (spółki zależnej Nordiki) należące do polskiego przewoźnika. Informacje potwierdził Erki Urva, prezes linii Nordica.

Nordica uzyskała zgodę Komisji Europejskiej na 30 mln euro dofinansowania od estońskiego rządu, dzięki któremu będzie w stanie przetrwać koronakryzys. Warunkiem otrzymania pomocy był m. in. brak premii dla zarządu dopóki nie zostanie zwrócone przynajmniej 75 proc. kwoty dokapitalizowania, połączenie Nordic Aviation Group AS, Regional Jet OÜ i Transpordi Varahaldus OÜ w jeden podmiot, przedstawienie planu wznowienia lotów z lotniska w Tallinie oraz wykupienie udziałów od LOT-u.


Estońska Administracja Lotnictwa Cywilnego wydała już Nordice certyfikat AOC, co pozwoli jej ubiegać się o własny kod przewoźnika lotniczego. Mamy nadzieję, że na początku przyszłego roku uruchomimy własną platformę komercyjną. Nie uzyskaliśmy jeszcze licencji Ministerstwa Gospodarki i Komunikacji, jednak kiedy ona się pojawi, będziemy mogli powiedzieć, że Nordica jest już pełnoprawnymi liniami lotniczymi – powiedział Erki Urva, prezes linii Nordica, na antenie estońskiej stacji telewizyjnej ERR.

Straty Nordiki w 2020 r. wynoszą już ok. 20 mln euro. Pomoc rządu Estonii była konieczna dla przetrwania przewoźnika w najbliższych, trudnych miesiącach kryzysu branży lotniczej.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
irkolo 2020-11-29 15:19   
irkolo - Profil irkolo
LOT ma/miał udziały w Nordice? Od kiedy??
"Regional Jet to spółka, w której 51 proc. udziałów posiada Nordica, a 49 proc. PLL LOT. Firma świadczy usługi dla LOT-u, Nordiki, SAS-u oraz innych partnerów w Europie. "
cronwood 2020-11-25 21:56   
cronwood - Profil cronwood
Przepraszam, czy to ktoś czyta przed opublikowaniem?

"Umowa pomiędzy PLL LOT i Estonią została uzgodniona i będzie podpisana jeszcze w listopadzie. Sprzedaż 49 proc. udziałów w Nordice był koniczny dla jego ratowania."
Pomijając literówkę - ratowania kogo? LOTu?

"Decydenci z Estonia przejmie 49 proc. akcji należących polskiego przewoźnika."
Rzeczowniki się deklinują, czasowniki się koniugują - gramatyka języka polskiego to nie jest wiedza szczególnie tajemną, a stażystów w redakcji trzeba jednak kontrolować.
wirnik 2020-11-25 19:09   
wirnik - Profil wirnik
W Locie zapewne zarząd dostanie sowite premie za znakomite zarządzanie kryzysowa sytuacja...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama