Na pokład samolotu tylko po szczepieniu? To możliwe już w przyszłym roku

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
24 listopada 2020 08:30
5 komentarzy
Udowodnienie zaszczepienia się na COVID-19 będzie konieczne przed wejściem na pokład – jako pierwszy zapowiada to australijski przewoźnik Qantas. Już za kilka miesięcy może to być ogólnoświatowy standard.
Reklama
Qantas będzie wymagać zaświadczeń o szczepieniu przeciw koronawirusowi od pasażerów lotów międzynarodowych – zapowiedziano w poniedziałek (23.11) na antenie jednej z australijskich telewizji. Jest to pierwsza duża linia lotnicza, która publicznie zadeklarowała możliwość odmowy podróży pasażerom, którzy nie zostali zaszczepieni na COVID-19.

Szczepionka stanie się niezbędna w podróżach międzynarodowych. Zastanawiamy się nad zmianą naszych warunków przewozu, tak aby móc prosić podróżujących z zagranicy o wykazanie szczepienia przed wejściem na pokład samolotu. Myślę, że taki wymóg będzie powszechny. Rozmawiam o tym z moimi kolegami z innych linii lotniczych na całym świecie – powiedział Alan Joyce, prezes Qantas dla australijskiego Channel 9.

Komentarz Alana Joyce'a pojawił się po tym, jak Uniwersytet w Oksfordzie i AstraZeneca ogłosili, że skuteczność ich nowo opracowanej szczepionki na koronawirusa została określona na ok. 90 proc. Na podobnym poziomie ma utrzymywać się także skuteczność szczepionki opracowanej przez zespół Pfizer–BioNTech.

Pandemia COVID-19 spowodowała, że Australia do chwili obecnej jest zamknięta dla osób bez prawa stałego pobytu, a Qantas zawiesił wszystkie loty poza kraj. Przewoźnik spodziewa się wznowienia ruchu międzynarodowego dopiero w połowie przyszłego roku. Wyjątkiem są nieliczne połączenia do Nowej Zelandii. Osoby, które mogą przylecieć do Australii, po wylądowaniu muszą przejść pełną 14-dniową kwarantannę.

Prezes australijskiej linii nie wyklucza konieczności wykazania szczepień także podczas lotów wewnątrz Australii, w zależności od rozwijającej się sytuacji epidemiologicznej, jednak w przypadku lotów międzynarodowych uważa to za całkowitą konieczność. Joyce dodał także, że dowód szczepienia w niedalekiej przyszłości mógłby być zawarty w elektronicznym „paszporcie cyfrowym”, który jest już opracowywany przez rządy na całym świecie.

Wizy zdrowotne, potwierdzające że pasażerowie mogą bezpiecznie latać, z pewnością pomogą branży lotniczej wyjść z kryzysu – powiedział już we wrześniu Tony Douglas, dyrektor generalny Etihad Airways.

Przez ostatnie kilka miesięcy opracowano kilka koncepcji „cyfrowych przepustek zdrowotnych”, zrobił to m. in. CommonPass, który stworzył cyfrowy certyfikat szczepień pobierany na smartfona. Także Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ogłosiło, że opracowuje podobną „przepustkę zdrowotną” wraz z IAG, właścicielem m. in. British Airways i hiszpańskiej Iberii.

Niewielu przewoźników, jak Qantas, wypowiedziało się do tej pory wprost odnośnie wymogu zaszczepienia na COVID-19 przed podróżą. Przedstawiciele easyJet zapowiedzieli, że przewoźnik nie planuje prosić pasażerów o udowodnienie, że zostali zaszczepieni, z kolei Ryanair i Virgin Atlantic odmówiły komentarza.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
FTL 2020-11-25 11:00   
FTL - Profil FTL
Zamordyzm i dzialania niezgodne z prawem w natarciu - a ludzie dalej wierza w TV news i ogloszenia rzadowe zamiast samodzielnie przeanalizowac sytuacje i dotrzec do obowiazujacych zrodel prawa - ktore wprost stanowia ze to sa dzialania nieuprawnione!
Blazej UK 2020-11-24 20:38   
Blazej UK - Profil Blazej UK
@wirnik. O czym Ty człowieku piszesz. Puknij się w głowę. Chcesz to się szczep. Opracowanie szczepionki przebadanie jej wraz ze skutkami ubocznymi to około 10 lat. A tu w marę miesięcy opracowali jakieś ustrojstwo nikt nie wie jakie będą skutki uboczne i już terroryzują ludzi iż albo się zaszczepisz albo nie polecisz. Trudno. Nie muszę odwiedzać Australii.
wirnik 2020-11-24 20:14   
wirnik - Profil wirnik
wroord: po pierwsze, to wiadomo już nie od dziś, ze przechorowanie COVID nie daje trwałej odporności u wszystkich. Po drugie, to dlaczego mowisz o zmuszaniu kogokolwiek? Czy podróż samolotem jest obowiązkowa? A tych, którzy są tak bardzo przeciwko szczepieniom powinno się serdecznie zapraszać na oddziały zakaźne, żeby bez żadnych środków ochronnych pomagali przy pacjentach. Tylko o dziwo, ochotników wśród nich nie widać.
A zupełnie na serio, nie wierze, żeby taki wymóg został wprowadzony, a jeśli już to nie tak szybko. Druga strona medalu wyglada tez tak, o czym obaj panowie komentujący albo zapomnieli, albo nie wiedza, ze na świecie są regiony, które wymagają pewnych obowiązkowych szczepień i jakoś nie ma z tym problemu - masz świadectwo szczepienia, jedziesz, nie masz, nie jedziesz proste.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

... wczytuje ...