Norwegian upada i broni się przed wierzycielami

19 listopada 2020 09:35
W środę (18.11) Norwegian Air Shuttle poinformował, że szuka ochrony przed wierzycielami, próbując zrestrukturyzować swoją działalność i przetrwać pandemię koronawirusa.
Reklama
Przewoźnik oświadczył, że zdecydował się złożyć wniosek o postępowanie naprawcze (ang. examinership) w Irlandii, ponieważ tam znajduje się jego flota. Według prawa irlandzkiego, postępowanie naprawcze pozwala firmom korzystać z sądowej ochrony przed wierzycielami przez okres do 100 dni, które linia chce wykorzystać na powrót do stabilizacji finansowej.

„Celem tego procesu jest zmniejszenie zadłużenia, zrównoważenie floty i pozyskanie nowego kapitału. Może to potrwać do pięciu miesięcy” – czytamy w oświadczeniu Norwegian Air.


Norwegian dodał, że nadal będzie obsługiwał swoją siatkę połączeń, która została poważnie ograniczona wskutek pandemii koronawirusa, a jego akcje wciąż będą notowane na giełdzie w Oslo. Akcja przewoźnika straciła od początku tego roku ponad 98 proc. swojej wartości.

Poszukiwanie ochrony zgodnie z irlandzkim prawem, w celu reorganizacji ma zabezpieczyć przyszłość Norwegian z korzyścią dla naszych pracowników, klientów i inwestorów. Razem z naszymi interesariuszami chcemy znaleźć rozwiązania, które pozwolą powrócić jako finansowo silniejsza i bezpieczniejsza linia lotnicza – powiedział Jacob Schram, dyrektor generalny, Norwegian Air Shuttle.

W maju br. przewoźnik otrzymał państwową pożyczkę w wysokości 3 mld koron norweskich (ok. 1,25 mld złotych). W zeszłym tygodniu linia ostrzegała, że pilnie potrzebuje gotówki, aby móc kontynuować działalność od początku 2021 r., jednak rząd Norwegii wykluczył udzielenie większej pomocy finansowej. Tę decyzję Schram określił jako „policzek”.


– Walczymy o firmę, w czasie kiedy nasi konkurenci otrzymują miliardowe wsparcia od swoich rządów. Bez pomocy nasza przyszłość staje się znacznie mniej pewna – dodał Schram.

W III kwartale roku Norwegian przewiózł zaledwie 1 mln pasażerów, porównując z 10,5 mln w tym samym okresie 2019 r. Kwartalna strata wyniosła z kolei 2,8 mld koron (1,17 mld złotych).

Fot.: materiały prasowe, Norwegian Air Shuttle, T. Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy