Norwegian bez pomocy państwa

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
09 listopada 2020 13:00
1 komentarz
Rząd Norwegii odmówił udzielenia dalszej pomocy finansowej linii Norwegian Air Shuttle.
Reklama

Norweski rząd odmówił udzielenia dodatkowej pomocy przewoźnikowi Norwegian Air Shuttle. Przyszłość znajdującej się w poważnych tarapatach finansowych linii budżetowej z Oslo jest uznawana na niepewną, podał francuski portal Journal de l'Aviation.

- Norwegian zażądał pomocy idącej w miliardy, a rząd uznał, że w obecnej sytuacji nie będzie to uzasadnione wykorzystanie pieniędzy podatników - powiedziała minister handlu i przemysłu Iselin Nybø. - Taka pomoc może mieć również charakter antykonkurencyjny - dodała w oświadczeniu.


Na reakcję Norwegiana na decyzję rządu nie trzeba było długo czekać. Dyrektor generalny przewoźnika, Jacob Schram, stwierdził, że jest skrajnie rozczarowany. - To jest policzek dla wszystkich pracowników Norwegiana, którzy walczą o firmę, w czasie kiedy nasi konkurenci otrzymują miliardowe wsparcie od swoich rządów. Bez pomocy nasza przyszłość staje się znacznie mniej pewna - dodał Schram.

Norwegian zmaga się z zadłużeniem spowodowanym ekspansją prowadzoną w ostatnich latach. Norwegowie próbowali zostać pionierem tanich lotów dalekiego zasięgu, co okazało się bardzo kosztowną strategią. Norwegian otrzymał już gwarancję od rządu norweskiego na zaciągnięcie pożyczki w wysokości 3 mld koron (277 mln euro). Pomimo przeprowadzenia finansowej i operacyjnej restrukturyzacji kierownictwo firmy twierdziło wielokrotnie, że linia lotnicza będzie potrzebować więcej pomocy, aby przetrwać zimę.

Norwegian ponosi straty od czterech lat. W pierwszej połowie br. ujemny wynik finansowy wyniósł 5,4 mld koron (499 mln euro). W tym okresie prawie wszystkie ze 140 samolotów przewoźnika były uziemione z powodu pandemii COVID-19.

Fot,: Materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

adam1987 2020-11-09 15:19   
adam1987 - Profil adam1987
Tak szczerze, to doskonale rozumiem rząd. Co innego kiedy dofinansowujemy linie lotnicze przynoszące zysk przed pandemią. Można uznać, że są one dobrze zarządzane i obecne czasy spowodowały dla nich straty. Jednak w przypadku linii jak Norwegian, które już wcześniej balansowały na granicy bankructwa pomoc nie powinna być udzielana. Dokładają tylko dodatkową nadpodaż na wielu trasach co dodatkowo zwiększa straty pozostałym uczestnikom rynku. Konkurencja jest dobra, ale tutaj mówimy o pudrowaniu trupa, który przeinwestował. Podatnik nie powinien odpowiadać za złe decyzje menadżerskie.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama