W Katowicach w sierpniu ponad 60 proc. spadek

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
11 września 2020 14:01
W ruchu ogółem obsłużono 260 tysięcy podróżnych, to jest o 400 tysięcy mniej (-60,6 proc.) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Reklama

Statystyki Katowice (KTW)
Z siatki połączeń regularnych skorzystało 154 tysiące pasażerów, to jest wynik o 121 tysięcy gorszy (-44,1 proc.) w porównaniu z ósmym miesiącem 2019 roku. W ruchu czarterowym linie lotnicze przewiozły z i do Pyrzowic 105 tysięcy osób, to jest o 278 tysięcy mniej (-72,5 proc.) niż w sierpniu minionego roku. Spadek liczby podróżnych przełożył się na mniejszą liczbą startów i lądowań. W sierpniu br. odnotowano 2 930 operacji, to jest o 1 977 mniej (-40,3 proc.) w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Od stycznia do sierpnia z siatki połączeń regularnych i czarterowych Katowice Airport skorzystało 1,08 miliona pasażerów, to jest o 2,26 miliona mniej (-67,6 proc.) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

- Sierpień był kolejnym bardzo trudnym miesiącem dla branży lotniczej. Poziom ruchu odpowiadał zaledwie 40% tego z sierpnia ubiegłego roku. Największym wyzwaniem jest ogromna niestabilność rynku i ciągle zmieniające się restrykcje dotyczące możliwość wykonywania lotów, które z dnia na dzień są wprowadzane przez państwa znajdujące się między innymi w siatce połączeń Katowice Airport. Jest to ogromne utrudnienie dla pasażerów, linii lotniczych oraz biur podróży. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie Komisja Europejska narzuci państwom Unii Europejskich jeden, spójny system zarządzania ruchem lotniczym w czasach pandemii. Znacząco ułatwiłoby to funkcjonowanie branży w trakcie największego kryzysu w historii lotnictwa komunikacyjnego – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

W Katowice Airport w lipcu i sierpniu obsłużono 425 tysiące podróżnych, w wakacje 2019 roku było ich ponad 1,3 miliona. Co roku, w lecie, siłą napędową ruchu pasażerskiego w Pyrzowicach były czartery realizowane na zlecenie biur podróży. W rekordowym lipcu i sierpniu minionego roku czarterami z i do Katowice Airport podróżowało w sumie 757 tysięcy osób. W trakcie tegorocznych wakacji w tym segmencie odnotowano 267 tysięcy podróżnych.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama