LATAM Airlines ogłosił bankructwo

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
26 maja 2020 12:21
6 komentarzy
W komunikacie skierowanym do chilijskiej Komisji Rynku Finansowego grupa LATAM Airlines ogłosiła, że dobrowolnie złoży wniosek o rozpoczęcie postępowania upadłościowego. Ma ono umożliwić finansową sanację i restrukturyzację spółki.
Reklama

Wnioskowana restrukturyzacja obejmuje spółki zależne w Chile, Kolumbii, Peru, Ekwadorze, Stanach Zjednoczonych Ameryki, na Kajmanach i w Niderlandach. Spółki zależne w Argentynie, Brazylii i Paragwaju nie są objęte tą procedurą.

Obecne aktywa LATAM ocenia się na około 10 mld dolarów, a jego długi na 50 mld dolarów.


- Choć podjęliśmy szereg trudnych przedsięwzięć na rzecz złagodzenia skutków tego bezprecedensowego załamania w branży, to ostatecznie takie właśnie rozwiązanie prezentuje najlepszą opcję - napisał w oświadczeniu Roberto Alvo, prezes LATAM.

LATAM oświadczył, kilka minut po ogłoszeniu restrukturyzacji, że będzie kontynuować swoją działalność. Inni najważniejsi akcjonariusze, w tym rodziny Cueto i Amaro oraz linie Qatar Airways, przekażą spółce do 900 mln dolarów na jej bieżące funkcjonowanie. LATAM ma obecnie w gotówce około 1,3 mld dolarów.

Największym udziałowcem LATAM są amerykańskie linie lotnicze Delta, które w 2019 roku w obliczu korzystnej wówczas sytuacji rynkowej zakupiły za 1,9 mld dolarów pakiet 20 proc. akcji.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_3ff2b 2020-05-27 16:02   
gość_3ff2b - Profil gość_3ff2b
Niebywała okazja! W Ameryce Południowej jest dużo Polaków, można by umocnić więź z Macierzą. Komponent LATAM w CPK, czy to nie wspaniałe? Na fanpejdżu Adrii by można przeprowadzić kampanię promocyjną, po ustaleniu szczegółów (dużo spotkań zespołów eksperckich komponentów LATAM i ADRIA FB, jako obserwator komponent hotelowy i kolejowy). Szprychy na pampach! Jak to brzmi. Szprychy przez Andy wzdłuż i wszerz, jak to zapoczątkował nasz sławny rodak Ernest Malinowski. Namalowano szprychę Rzeszów-Sanok przez pustki pogórza, to i tam damy radę.
gość_7998d 2020-05-27 11:56   
gość_7998d - Profil gość_7998d
gość_66614
Jak widzę co robi Milczarski i spółka to raczej spodziewałbym się że czyniąc LOT "great again" wyleasingują 747 albo A380 :-)
gość_66614 2020-05-26 21:51   
gość_66614 - Profil gość_66614
Nie wiem jak to prawnie wygląda, ale to mogłoby być najlepszym rozwiązaniem dla Lotu. Po pierwsze Lot mógłby wymigać się z zobowiązań leasingowych za maszyny które prędko nie wrócą do powietrza. Po drugie, PGL miał przeznaczyć środki na kupno Condora, jednak szczęśliwie nie doszło do skutku. Samoloty są teraz wyjątkowo tanie, gdyż linie masowo zwalniają starsze typy. Przykładowo AA wycofał wszystkie pozostałe B767, niektóre mające mniej niż 20 lat. Może to jest właśnie okazja.

Lot zrezygnował z typu B767 kilka lat temu, więc byłaby to wizerunkowa porażka, ale zważywszy na obecne warunki może to być najlepsze rozwiązanie. Jak już wspomniałem, starsze ale nadal użyteczne maszyny są teraz tanie jak nigdy. Ponadto ceny paliwa są teraz niskie i przez dłuższy czas powinny pozostać niskie. To oznacza, że większe spalanie B767 jest mniej istotne. No i oczywiście B767 jest łatwiej wypełnić.

Lot musiałby z LAX/SIN zrezygnować ze względu na zasięg B767, ale te trasy już były problemowe ze względu na rotacji >24h i niskie dochody. Pozyskać 8-10 B767 i można spokojnie obsłużyć ORD, JFK, EWR, YYZ, PEK, ICN, NRT i DEL. Do B787 można wrócić, kiedy ceny paliwa ponownie wzrosną i popyt powróci.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama