LOT: Porozumienie z pilotami i personelem pokładowym

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
21 maja 2020 15:33
24 komentarzy
W czwartek (21.05) Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały, że osiągnęły porozumienie z większością pilotów i członków personelu pokładowego, w sprawie warunków pracy w okresie pandemii koronawirusa.
Reklama
Jak informuje LOT, na podstawie zmienionych warunków, personel latający otrzyma gwarantowane świadczenie w wysokości od 2500 do 7200 złotych miesięcznie. Jest to rozwiązanie wprowadzone ze względu na załamanie rynku lotniczego spowodowane pandemią koronawirusa. Zarobki wzrosną wraz ze stopniową odbudową siatki połączeń oraz większą liczbą realizowanych lotów. Porozumienie dotyczy członków personelu latającego, świadczących dla LOT usługi na podstawie umów cywilno-prawnych.


Od niemal dwóch miesięcy LOT nie realizuje regularnych połączeń lotniczych, a bez zajęcia pozostaje większość pilotów i stewardess. W związku z tym przedstawiciele personelu latającego oraz spółek LOT Crew i LOT Cabin Crew wypracowali formułę porozumienia, która zakłada że nawet gdy faktyczny nalot (liczba godzin spędzonych w powietrzu) będzie bliski lub równy zeru, członkowie załóg otrzymają gwarantowane świadczenie odpowiadające 20 godzinom pracy w przypadku stewardess oraz 13-15 godzinom w przypadku pilotów. Porozumienia podpisano na okres 3 lat.

W ostatnim czasie wiele branż i pracowników przechodzi ogromny kryzys. W przypadku LOTu i naszego zawodu było podobnie, ale aktualna perspektywa wygląda dużo lepiej. Firma utrzymała nasze kontrakty i wiem, że niedługo wrócimy na pokład, co mnie bardzo cieszy – powiedziała Olga Buława, jedna ze stewardess, która zawarła porozumienie z LOT.

W praktyce oznacza to, że stewardessy nawet przy zerowym nalocie otrzymają od 2500 do 3600 zł miesięcznie, a kapitanowie przy nalocie mniejszym niż 13-15 godzin od 5500 do 7200 zł miesięcznie. Natomiast w przypadku faktycznego przepracowania większej niż minimalna gwarantowana liczba godzin, wypłacone wynagrodzenie będzie odpowiednio wyższe. Ich przychody będą zatem rosły w miarę wznawiania operacji lotniczych.

– Porozumienie z PLL LOT gwarantuje nam zarobki do czasu aż sytuacja wróci do normy. Świadczymy usługi na zasadach B2B, a LOT traktujemy jako naszego stabilnego partnera na lata. To, że w kryzysowej sytuacji utrzymaliśmy kontrakty świadczy o wysokiej jakości tej współpracy – komentuje Damian Piotrowski, pilot – pierwszy oficer PLL LOT.


Na pokładach samolotów LOTu można spotkać ok. 1,7 tys. stewardess i ok. 900 pilotów. Z tego ok. 1,2 tys. stewardess i ok. 600 pilotów, którzy w ostatnim tygodniu zawarli porozumienie z LOT, świadczą usługi na podstawie umów cywilno–prawnych, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą.

Linie lotnicze zmagają się z największym kryzysem w swojej historii. Według IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) liczba lotów komercyjnych spadła o 90 proc. Branżowi eksperci przewidują, że ruch lotniczy będzie odbudowywany stopniowo, ale ze względu na wciąż zamknięte granice oraz gospodarcze i społeczne skutki pandemii, do normalnego wymiaru wróci dopiero za kilka lat. Dlatego linie lotnicze restrukturyzują koszty zatrudnienia, niejednokrotnie korzystając z grupowych zwolnień personelu.

Jak podkreślają przedstawiciele polskiego przewoźnika, w odróżnieniu od konkurencji, LOT dąży do utrzymania miejsc pracy i podtrzymania pełnej gotowości operacyjnej. Dla powodzenia tego planu musi ograniczyć jednak koszty stałe, w tym koszty płacy dla członków załóg i pracowników naziemnych, którzy aktualnie wykonują mniej zadań lub też tymczasowo nie mają żadnych zajęć.

Fot.: materiały prasowe, T. Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_2c43c 2020-05-24 08:52   
gość_2c43c - Profil gość_2c43c
@gość_fcdd1 już składałem ręce do oklasków, a tu taki klops: "...w ramach 15 godzinnego pensum można zmusić pilotów do pracy administracyjnej. To kolejny raz kiedy wprowadza się niekorzystny zapis..." skoro powiedziano o tym na spotkaniu to chyba jednak poinformowano o tym, a czy niekorzystny? rozumiem, że uwłacza to załogom? czy może wychodzicie z założenia, że "czy się stoi czy się leży"? na etacie też istnieje takie rozwiązanie, a tu firma dająca Ci nie pieniądze chce mieć możliwość skorzystania z twoich usług. nie wysyła Cię na truskawki czy do DPSu pomagać przy C19 tylko może wykorzystać Twoją wiedzę wraz z działami zgodności albo operacyjnym lub cokolwiek. ale ja rozumiem, że najlepiej kasa jak była, plaża i miesiąc płatnego "urlopu w domu"?
gość_8d56f 2020-05-23 19:34   
gość_8d56f - Profil gość_8d56f
Adam7691: LOT obsługuje dwa rządowe Embraery 175 w malowaniu Rzeczpospolita Polska. Często lata nimi prezydent.
gość_6de36 2020-05-23 19:04   
gość_6de36 - Profil gość_6de36
Wyrzucić z LOT tego z rajanera. Wyrzucić wszystkich obcokrajowców w pierwszej kolejności.
Niech zarząd przestanie hołubić pilotów z B787. Przykład : przychodzi pilot na ten typ na pozycję F/O z nalotem 400 godzin i dostaje kasę taką jak kapitan z dziesięcioletnim stażem na B737. Dlaczego nie mogę być na B787 bo nie wolno mi przejść- qrwa.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama