Konflikt w PLL LOT narasta. Reakcja związków

29 kwietnia 2020 13:38
32 komentarzy
Wczoraj (28.04) Polskie Linie Lotnicze poinformowały o odrzuceniu przez pracowników oferty postojowego, co wywołało falę krytyki, ze strony związków zawodowych. Według nich, warunek obniżki pensji na okres aż 2 lat jest nie do zaakceptowania.
Reklama
Wczoraj informowaliśmy, że piloci i stewardessy zatrudnieni w PLL LOT, dla których nie ma obecnie pracy, otrzymali ofertę postojowego w wysokości od ok. 3 do ok. 9 tys. zł miesięcznie, ale ją odrzucili.

27 kwietnia br. LOT podjął decyzję o zawieszeniu rokowań, pomimo, że tarcza na okres trzech miesięcy została zaakceptowana w piątek 24 kwietnia. Monika Żelazik, przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego poinformowała, że linia uwarunkowała podpisanie tarczy obniżką wynagrodzenia zasadniczego dla personelu pokładowego o prawie 40 proc. na okres dwóch lat. Przez tę decyzję nie udało się podpisać porozumienia.

- Wszyscy jesteśmy zwarci, by tę spółkę uratować, ale nie w perspektywie trzech lat. Bo jeśli latania nie będzie przez rok, to tej spółki nie będzie za dwa lata. Niejasne są intencje zarządu - mówi Monika Żelazik, przewodnicząca ZZPPiL.

ZZPPiL wydało oświadczenie w odniesieniu do wczorajszego komunikatu prasowego w związku z negocjacjami obniżki wynagrodzeń pracowników.

Zarząd zaproponował obniżenie pensji pracowników nie na 12 miesięcy, ale najpierw na trzy lata, a gdy ta oferta została odrzucona, na dwa lata. To zdaniem wszystkich związków jest nie do przyjęcia. Trudno ocenić jak lotnictwo będzie wyglądało za tydzień lub dwa, a co dopiero w perspektywie dwóch lat. Być może za rok spółka będzie działała normalnie, a pracownicy pozostaną z obniżonym wynagrodzeniem zasadniczym o prawie 40 proc. na kolejnych kilka lat, przekonują związkowcy.


Kluczowym postulatem ZZPPiL odrzuconym przez LOT jest gwarancja zatrudnienia przez okres obowiązywania obniżonych wynagrodzeń. Kwoty podane w komunikacie LOT-u to kwoty brutto. Najstarsze stażem stewardesy, które są szefami na pokładzie dreamlinera, otrzymałyby 3666 brutto – to ok. 2650 zł netto. Osoby latające ponad 20 lat otrzymałyby 3000 brutto, czyli 2200 netto, a te poniżej 15 lat stażu mogłyby liczyć na 2600 brutto czyli niecałe 1900 zł netto.

Pomoc dla LOT-u w ramach tarczy wyliczono nawet na 15 mln zł. Z uwagi na czasochłonną procedurę powinno się jak najszybciej wystąpić o wsparcie, kwestią obniżenia wynagrodzeń zająć się w drugiej kolejności, informują związkowcy. ZZPPiL zaproponowało krótszy okres, na który należałoby zawiesić porozumienie z marca 2019 r., rok po tarczy, a więc na 15 miesięcy. Według nich to dobry czas, aby skontrolować kondycję spółki i przystąpić do ponownych rozmów

Według ZZPPiL obniżenie wynagrodzeń w tak trudnym okresie dla firmy, powinno dotyczyć nie tylko personelu pokładowego, pilotów i szeregowych "pracowników na ziemi". W geście solidarności obniżenie wynagrodzeń powinno dotknąć również zarząd, kadrę menedżerską, dyrektorów i kierowników.

Trudno zaakceptować warunki drastycznego obniżenia pensji na rok, a co dopiero dwa lata. Kwoty, o których pisze w swoich komunikatach PLL LOT to kwoty brutto. Wszystkie związki, także te personelu naziemnego, zgodziły się na rozwiązania z tarczy antykryzysowej oraz obniżki pensji na rok po zakończeniu okresu wsparcia rządowego - dodaje Żelazik.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_bf41e 2020-05-15 10:30   
gość_bf41e - Profil gość_bf41e
Nie bardzo rozumiem ten "konflikt" pracownicy są w domach, nie pracują a spólka nie zarabia. To logiczne ze obniża wynagrodzenia. Inne linie zwalniają na potęge to zmiast się cieszyć to ludzie jeszcze narzekaja
gość_4ae6b 2020-05-05 08:21   
gość_4ae6b - Profil gość_4ae6b
To jakaś kpina piloci nie zgadzają się na obniżki to niech idą do innych lini wszystkie teraz zatrudniają chętnie -ha ha ! Pan prezes tych co nie chcą pracować powinien zwolnić na ich miejsce raz ma setki zwolnionych załóg z Wizz Norwegian Lh itp .W czym problem ? Jak długo można dawać się szantażować związkom zawodowym przecież one działają na szkodę firmy .Dlaczego teraz jak jest okazja prezes nie zrobi z tym porządku .Kolejka chętnych do pracy szybko się ustawi
gość_6c19f 2020-05-04 10:37   
gość_6c19f - Profil gość_6c19f
"...bachorami w domu.".....rozumiem rozdrażnienie sytuacją ale to są dzieci - ludzie...dlaczego używać obrażliwego jezyka w stosuunku do osób , które w żaden sposób świdomie nie wpłynely na obecną sytuację?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy