LOT: Brak zgody na postojowe

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
28 kwietnia 2020 13:37
23 komentarzy
Piloci i stewardessy zatrudnieni w PLL LOT, dla których nie ma obecnie pracy, otrzymali ofertę „postojowego” w wysokości od ok. 3 do ok. 9 tys. zł miesięcznie. Propozycja ta została przez nich odrzucona - informuje biuro prasowe w przesłanym komunikacie.
Reklama
W związku z tym rozmowy ze związkami zawodowymi zostały zawieszone a spółka będzie pracować nad innymi propozycjami.

Od połowy marca większość samolotów LOT-u jest uziemiona, a bez zajęcia pozostaje wielu pilotów i stewardess. W podobnej sytuacji znalazła się większość światowych przewoźników. Dlatego linie lotnicze restrukturyzują koszty zatrudnienia, niejednokrotnie korzystając z masowych zwolnień personelu. W odróżnieniu od konkurencji LOT dąży do utrzymania miejsc pracy. Dla powodzenia tego planu musi ograniczyć koszty stałe, w tym koszty płacy dla pracowników, którzy aktualnie nie wykonują żadnych zajęć.

Zarobki stewardessy wynoszą ok. 100 zł, a większości pilotów przekraczają 400 zł za godzinę pracy. Aby zachować zatrudnienie spółka proponuje im, że nawet gdy ich rzeczywisty nalot (liczba przepracowanych godzin) będzie bliski lub równy zeru, to i tak otrzymają gwarantowane świadczenie odpowiadające 30 godzinom pracy w przypadku stewardess oraz 20 godzinom w przypadku pilotów.

Stewardessy nawet przy zerowym nalocie otrzymają do prawie 3700 zł miesięcznie, a najliczniejsi w locie piloci kapitanowie w przedziale od ok. 8 000 do 9 000 zł miesięcznie. Natomiast w przypadku faktycznego przepracowania większej niż minimalna gwarantowana liczba godzin, wypłacone wynagrodzenie będzie odpowiednio wyższe. Oznacza to, że przychody pracowników będą rosły w miarę wznawiania operacji lotniczych.

Przykład 1: W maju pilot Embraera 190 nie przyjdzie do pracy ani razu. Nie będzie miał ani jednej godziny nalotu. Niezależnie od tego otrzyma świadczenie w wysokości 8 tys. zł (20 gwarantowanych godzin x 400 zł za godzinę).

Przykład 2: We wrześniu dojdzie do uruchomienia części połączeń. Zapotrzebowanie na pracę pilota Embraera 190 wzrośnie. Będzie miał on 50 godzin nalotu. Otrzyma 20 tys. zł wynagrodzenia. (50 faktycznie przepracowanych godzin x 400 zł za godzinę).

- Rozumiemy, że sytuacja w której znalazły się linie lotnicze może budzić niezadowolenie. Nie mamy wpływu na to kiedy wznowimy operacje lotnicze, ani jak mocno doświadczą nas skutki pandemii. Tym bardziej nie da się w tej sytuacji zagwarantować niczego, co dotyczy przyszłej sytuacji ekonomicznej LOTu, ale dążymy do tego, aby w obecnym składzie załogi przetrwać do końca kryzysu. Podobnie jak inne grupy zawodowe czy branże musimy jednak pogodzić się z jego konsekwencjami - mówi Michał Czernicki, rzecznik prasowy PLL LOT.

Linie lotnicze zmagają się z największym kryzysem w swojej historii. Według IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) liczba lotów komercyjnych spadła o 80 proc. Masowe zwolnienia, wysyłanie pracowników na urlopy bezpłatne lub głębokie cięcie wynagrodzeń ogłosili już najwięksi przewoźnicy. Branżowi eksperci przewidują, że ruch lotniczy będzie odbudowywany stopniowo ale ze względu na wciąż zamknięte granice oraz gospodarcze i społeczne skutki pandemii, do normalnego wymiaru wróci dopiero za kilka lat.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_a0177 2020-05-01 15:26   
gość_a0177 - Profil gość_a0177
1. Nie trzeba zwalnia b2b w pierwszej kolejności.
Jest całe grono obcokrajowcow. Każda linia od obcych kontraktów zaczyna oszczędności. W Lot obcokrajowiec lata na najwyższych stawkach !!!!!!
Bo jak firma tłumaczyła ,, nikt za taka kasę jak Polacy nie przyszedłby tu dopracuje...,,
Jest naprawdę spora grupa ludzi po 60 która ma już wypracowana emeryturę. Czemu Lot nie pomyśli o zachętach dla tych ludzi by przechodzili na emeryturę.
W Lot na etatach sa instruktorzy w wieku 67 , 68 lat .....
W Lot sa tez piloci którzy maja wojskowe emerytury i to nie małe.
No i jest grono pilotów z baaaardzo małym doświadczeniem.
Myśle, ze naprawdę w przypadku zwolnień to Zarząd powinien pochylić się nad takimi rozwiązaniami.
W dalszej kolejności powinien pochylić się nad indywidualnymi kryteriami jak , rodzina, dzieci na utrzymaniu.
Zycze pracownikom Lotu , b2b i tym na etatach by nikt pracy nie stracił. A zarząd by jeśli będzie musiał kogoś zwolnić to pokieruje się tymi właśnie kryteriami.
gość_f62ab 2020-04-30 16:22   
gość_f62ab - Profil gość_f62ab
No i coz, LOT znow probuje wyjsc na przeciw i szuka innego rozwiazania. wiele firm lotniczych widzialam masowo pozwalnialo ludzi, to oni i tak fair podchodza do sprawy
gość_c26f5 2020-04-29 16:36   
gość_c26f5 - Profil gość_c26f5
A miałem taki szacunek dla naszych stewardes... A teraz chcą dobić własną firmę, przykre....
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy