×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Antonow An-225 w Polsce. Największy samolot na świecie wylądował w Warszawie


We wtorek (14.04) na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował Antonow An-225 Mriya (ukr. "marzenie"). Przetransportował z Chin do Polski m. in. ok. 7 mln maseczek oraz kombinezony ochronne dla pracowników medycznych.


Antonow An-225 wylądował w Warszawie ok. godz. 10:00. Maszyna leciała do Polski z chińskiego portu lotniczego Tiencin–Binhai z międzylądowaniem na tankowanie w Ałmatach.

Na pokładzie samolotu znajduje się sprzęt, który ma trafić do placówek leczniczych w Polsce zmagających się z pandemią koronawirusa (COVID-19). Operacją, na zlecenie rządu, kierują dwie państwowe spółki – KGHM i Lotos.


Antonow ma 18 m wysokości, 84 m długości, a jego rozpiętość skrzydeł to 88 m, co czyni go największym kiedykolwiek zbudowanym samolotem. Maszyna jest o 11 m dłuższa od A380 – największego samolotu pasażerskiego na świecie, jednak transportowiec jest niższy od Airbusa o 6 metrów. 

Samolot zbudowany w 1988 r. miał początkowo służyć do transportowania części wahadłowca kosmicznego Buran oraz fragmentów rakiety Energia, jednak ostatecznie program Buran, po rozpadzie ZSRR, został zaniechany. Planowanej budowy drugiego An-225 nie ukończono.

Z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa entuzjaści lotnictwa nie mogą gromadzić się w pobliżu Lotniska Chopina, aby podziwiać Antonowa. Lotnisko udostępniło jednak transmisję na żywo z lądowania oraz startu Antonowa.

Maszyna gościła w Polsce w 2003 i w 2005 roku. Obecnie An-225 Mriya jest używany komercyjnie od 2001 r. przez ukraińskie linie Antonov Airlines do transportu ciężkich ładunków.gość_39736 - Profil
gość_39736
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie