×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT: 90 lat temu uruchomiono pierwszy rejs międzynarodowy


90 lat temu LOT uruchomił pierwszy międzynarodowy rejs do Rumunii. Pierwszy lot odbył się 1 kwietnia 1930 roku.


1 kwietnia 1930 roku Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły pierwsze międzynarodowe loty z warszawskiego lotniska na Mokotowie do Bukaresztu. Kolejnymi kierunkami były Ateny, Bejrut i Helsinki. Trzy lata później, w 1933 r. LOT przeniósł się na nowe lotnisko na Okęciu pod Warszawą.

Oprócz nowoczesnego dworca znajdowały się tam również hangary, warsztaty i magazyny. W latach 1935-1936 zakupiono należące do najnowocześniejszych wówczas na świecie samoloty Douglas DC-2, Lockheed L-10A Electra i Junkers Ju 52/3m, a później Lockheed L-14H Super Electra. Używano też polskich samolotów PWS-24 i PWS-54. W 1939 r. polski przewoźnik miał 26 samolotów. 16 z nich zostało internowanych na terenie Rumunii w czasie kampanii wrześniowej. Sama firma przerwała działalność, a wszystkie hangary i zabudowania lotniska uległy zniszczeniu w czasie wojny. 

Działalność LOT-u reaktywowano w 1945 r., pod przymusowym zarządem państwowym.


W 1921 roku ma krótki czas powstaje Poznańskie Towarzystwo Lotnicze "Aerotarg", które w maju i czerwcu organizuje pierwszą polską regularną linię lotniczą Poznań-Warszawa. Rok później stworzona zostaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie Polska Linja Lotnicza "Aerolloyd", która uruchamia loty z Gdańska do Warszawy i dalej do Lwowa. W 1925 roku przekształcono "Aerolloyd" w spółkę akcyjną "Aerolot" i przeniesiono bazę techniczną z gdańskiego lotniska Wrzeszcz na warszawskie lotnisko mokotowskie. W Poznaniu powstaje przedsiębiorstwo transportu lotniczego Aero Sp. z o o., które wiosną 1925 roku rozpoczyna działalność przewozową na linii Poznań-Łódź-Warszawa.

Firmę w obecnym kształcie powołano do życia 27 grudnia 1928 r. jako przedsiębiorstwo państwowo-samorządowe (wówczas pod nazwą Linje Lotnicze LOT sp. z o.o.) w wyniku fuzji wszystkich dotychczas istniejących polskich linii lotniczych. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Wydział Lotnictwa Cywilnego Ministerstwa Komunikacji, który opracował program rewolucyjnych zmian w polskiej komunikacji lotniczej, czyli likwidacji prywatnych firm lotniczych. 1 stycznia 1929 r. LOT zainicjował działalność, rozszerzając sieć połączeń międzymiastowych - z Warszawy do Katowic i Bydgoszczy. W maju rozpisano konkurs na logo firmy, który wygrał projekt plastyka Tadeusza Gronowskiego przedstawiający stylizowanego żurawia w locie (uznanego oficjalnie za godło w 1931 r.). Wówczas też dodano do pierwotnej nazwy przymiotnik "Polskie". W 1930 LOT został przyjęty do Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych, otrzymując kod numeracji lotów LO.gość_7973b - Profil
gość_7973b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie