Kłopoty pasażerów Condora

30 marca 2020 12:27
8 komentarzy
Pasażerowie Condora nie mogą odzyskać pieniędzy za bilety zarezerwowane przed ogłoszeniem upadłości.
Reklama
Zgodnie z niemieckimi przepisami upadłościowymi pasażerowie, którzy zarezerwowali podróże Condorem i chcieliby obecnie uzyskać zwrot pieniędzy nie mogą ich otrzymać, twierdzi niemiecki portal turystyczny reisevor9.de.


Przewoźnicy, którzy podlegają procedurze ochronnej po ogłoszeniu upadłości przez spółkę-matkę tj. Grupę Thomas Cook, nie mogą zwracać pasażerom pieniędzy zaksięgowanych przed jej bankructwem.Ta zasada stanowi kłopot dla turystów, którzy zakupili bilety Condora z dużym wyprzedzeniem, a teraz ich rejsy zostały odwołane.

Według ogólnych zasad, jeśli przewoźnik odwołuje połączenie, klienci maja prawo domagać się zwrotu pełnej ceny biletu. Z kolei, jeśli inicjatywa odwołania podróży wyjdzie od pasażera to, w zależności od warunków taryfy, zwrot może być niedopuszczalny albo dotyczyć tylko części kwoty. Jednak w przypadku Condora, który jest objęty postępowaniem upadłościowym sytuacja wygląda inaczej.

Wszystkie ewentualne zwroty dotyczące podróży, na które dokonano rezerwacji przed 26 września 2019 r. stanowią kwotę do podziału wśród wierzycieli niemieckiej linii lotniczej, ponieważ składają się na majątek upadłościowy Condora. Tak więc zamiast otrzymania gotówki pasażerowie mogą zgłosić kwotę zwrotu, jako roszczenie wierzyciela na stworzonej specjalnie do tego celu stronie internetowej condor-forderungen.de.


Przedstawiciele Condora starają się wypracować alternatywne rozwiązania, jak choćby bezpłatne zmiany rezerwacji na późniejsze terminy. Linia nie może jednak wypłacać pieniędzy pasażerom, bo zostałoby to uznane za nielegalne faworyzowanie niektórych wierzycieli kosztem pozostałych.

W obliczu kryzysu związanego z koronawirusem w ostatnich dniach Condor zwrócił się do niemieckich władz o kolejną pożyczkę w wysokości 200 mln euro (pierwsza wynosiła 380 mln euro). Z kolei prasa niemiecka donosiła, że Polska Grupa Lotnicza, która miała nabyć Condora pod koniec marca br. postawiła nowe, bardzo trudne do spełnienia warunki i cała transakcja stoi pod dużym znakiem zapytania.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_6d5ec 2020-04-01 12:05   
gość_6d5ec - Profil gość_6d5ec
@gość_f2205 : dwa problemy niewiadomo co bedzie z finansami Condora, bo o PGL to zapomnij transakcja sie nie odbedzie. Dwa nie wroze rozwiazania przemieszczania sie pomiedzy panstwami z powodu coronawirusa do bedzie problem do zimy, sama Lufthansa podobno planuje nie latac do pazdziernika. Wiec jak chcesz leciec na wakacje ? To nie czas obecnie o czyms takim myslec.

Niemcy maja duzo kart kredytowych, tylko oni lubia oszczedzac i robiac transakcje gotowka WIDZISZ ile dziennie masz jeszcze gotowki a ile juz ubylo z portfela, przy transakcjach kartami nie masz tego 'fizycznego' poczucia ubywania gotowki dopoki nie zobaczsz wyciagu z banku.
gość_49cfc 2020-04-01 10:12   
gość_49cfc - Profil gość_49cfc
Dodać trzeba, ze karty EC w Niemczech są podpięte do któregoś z systemów, najczęściej są to karty maestro, rzadziej Visa lub v-Pay. Poza tym o ile jeszcze kilka lat temu nieużywanie kart do płatności było w Niemczech faktem, o tyle przez ostatnich kilka lat znacznie się to zmieniło, oczywiście najbardziej w dużych miastach. Obecnie wielu Niemców płaci karta nawet groszowe kwoty, które jeszcze niedawno były płacone tylko gotówka. Faktem jest tez, ze nadal w wielu sklepach, zwłaszcza gdy za lada stoi starsza kasjerka, terminal jest cały czas odwrócony w jej kierunku, ale właśnie w sklepach z codziennymi zakupami norma jest już pełna samoobsługa w tej materii przez klienta.
gość_f2205 2020-04-01 09:57   
gość_f2205 - Profil gość_f2205
gość_9f4d2 co to za fejk nius?
Niemcy bardzo sa przywiazani do gotowki, to prawda.
Ale we wszystkich sklepach placa tez kartami, widzialem jak starsi ludzie w sklepie Edeka placili przy kasie telefonem(zdziwienie) a kazdy bank wydaje na standardzie karty kredytowe i EC bezdotykowe, wiec nie pisz, ze ludzie takich kart nie maja, nie znaja i nie uzywaja, bo to zwykle klamstwo.

Mnie niepokoi troche i martwi ta sprawa z condorem, mam na wrzesien z nimi przelot do Meksyku i troche sie obawiam, ze z wakacji beda nici.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy