×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


ACI Europe: Porty stracą 100 mln pasażerów tylko w I kwartale


Tylko w pierwszym kwartale 2020 r. europejskie porty lotnicze stracą ponad 100 mln pasażerów i 2 mld euro przychodów z powodu sytuacji związanej z koronawirusem.


Przewodniczący ACI Europe, Jost Lammers, w liście do ministrów transportu UE, napisał: "Wszystkie europejskie porty lotnicze spieszą się obecnie z szeroko zakrojonymi działaniami mającymi na celu ograniczenie kosztów, w tym z bezpłatnymi urlopami dla pracowników, tymczasowymi zwolnieniami, ograniczeniami w podróżach służbowych, zakończeniem konsultacji i umów zewnętrznych, zamknięciem terminali, jeżeli jest to technicznie możliwe, ograniczeniem i zawieszeniem inwestycji".

Jako dowód na drastyczną sytuację branży podał 54-proc. spadek liczby pasażerów na lotniskach w Unii Europejskiej, Europejskim Obszarze Gospodarczym, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii w ubiegłym tygodniu oraz 90-proc. spadku liczby pasażerów na lotniskach włoskich.


Lammers dodał: "Sytuacja stale się pogarsza. W związku z tym, że coraz więcej krajów w UE i poza nią przyjmuje zakazy podróży i lotów, wniosek dotyczący zakazu wjazdu do strefy Schengen i w związku z tym, że większość krajów europejskich prawdopodobnie dokona blokad podobnych do Włoch, linie lotnicze jeszcze bardziej przyspieszają drastyczne cięcia przepustowości i odwoływanie tras, aby ograniczyć swoje zaangażowanie finansowe. Niektóre z nich zawieszają nawet wszystkie operacje".

Jako dowód na to, że porty lotnicze znajdują się w trudnej sytuacji, przytoczył stałe koszty lotniskowe i potrzebę obsługi długu, oraz wezwał do opracowania programu pomocy dla sektora lotniczego w celu wsparcia tego sektora.

Lammers wezwał do "przyjęcia środków wsparcia", takich jak zapewnienie nadzwyczajnych i pilnych środków finansowych na pokrycie przepływów pieniężnych oraz zachowanie odporności ekonomicznej i finansowej portów lotniczych, aby umożliwić jak najszybszy powrót do normalnej działalności.

fot. mat. prasowegość_5411e - Profil
gość_5411e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie