ACI Europe: Porty stracą 100 mln pasażerów tylko w I kwartale

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
23 marca 2020 10:00
1 komentarz
Tylko w pierwszym kwartale 2020 r. europejskie porty lotnicze stracą ponad 100 mln pasażerów i 2 mld euro przychodów z powodu sytuacji związanej z koronawirusem.
Reklama
Przewodniczący ACI Europe, Jost Lammers, w liście do ministrów transportu UE, napisał: "Wszystkie europejskie porty lotnicze spieszą się obecnie z szeroko zakrojonymi działaniami mającymi na celu ograniczenie kosztów, w tym z bezpłatnymi urlopami dla pracowników, tymczasowymi zwolnieniami, ograniczeniami w podróżach służbowych, zakończeniem konsultacji i umów zewnętrznych, zamknięciem terminali, jeżeli jest to technicznie możliwe, ograniczeniem i zawieszeniem inwestycji".

Jako dowód na drastyczną sytuację branży podał 54-proc. spadek liczby pasażerów na lotniskach w Unii Europejskiej, Europejskim Obszarze Gospodarczym, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii w ubiegłym tygodniu oraz 90-proc. spadku liczby pasażerów na lotniskach włoskich.


Lammers dodał: "Sytuacja stale się pogarsza. W związku z tym, że coraz więcej krajów w UE i poza nią przyjmuje zakazy podróży i lotów, wniosek dotyczący zakazu wjazdu do strefy Schengen i w związku z tym, że większość krajów europejskich prawdopodobnie dokona blokad podobnych do Włoch, linie lotnicze jeszcze bardziej przyspieszają drastyczne cięcia przepustowości i odwoływanie tras, aby ograniczyć swoje zaangażowanie finansowe. Niektóre z nich zawieszają nawet wszystkie operacje".

Jako dowód na to, że porty lotnicze znajdują się w trudnej sytuacji, przytoczył stałe koszty lotniskowe i potrzebę obsługi długu, oraz wezwał do opracowania programu pomocy dla sektora lotniczego w celu wsparcia tego sektora.

Lammers wezwał do "przyjęcia środków wsparcia", takich jak zapewnienie nadzwyczajnych i pilnych środków finansowych na pokrycie przepływów pieniężnych oraz zachowanie odporności ekonomicznej i finansowej portów lotniczych, aby umożliwić jak najszybszy powrót do normalnej działalności.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_1c03f 2020-03-23 16:12   
gość_1c03f - Profil gość_1c03f
Niestety najbliższa przyszłość nie zapowiada się zbyt kolorowo dla wielu branż. tym bardziej należy docenić inicjatywę lotu, która ma na celu sprowadzenie do kraju rodaków, którzy wyrażą taką wolę.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N