Lufthansa Group: Wyniki finansowe 2019 r.
W 2019 r. Lufthansa Group wygenerowała ponad 1,2 mld euro zysku netto. Większość podstawowych parametrów wykazuje jednak spadki.
Reklama
Wczoraj (19.03) Lufthansa Group opublikowała wyniki finansowe za 2019 r. oraz przedstawiła kroki, jakie podjęła lub podejmie w związku z kryzysem koronawirusa. Raport obejmuje skonsolidowane wyniki przewoźników Lufthansa, SWIS, Austrian Airlines, Brussels Ailrlines, Eurowings i Lufthansa Cargo, a także firm świadczących usługi dla branży lotniczej, takich jak Lufthansa Technik czy cateringowa LSG.
Przychody niemieckiej grupy wzrosły o 2 proc. i wyniosły 36,4 mld euro, zysk operacyjny spadł o 38 proc. do poziomu niewiele ponad 2 mld euro, a zysk netto zamknął się kwotą 1,2 mld euro (spadek aż o 44 proc.). Przewoźnicy Grupy wykonali prawie 1,2 mln rejsów i przewieźli ponad 145,1 mln pasażerów, czyli o 2 proc. więcej niż w 2018 r. Wskaźnik wypełnienia miejsc określony na podstawie e pasażerokilometrów (load factor, LF) wyniósł 82,5 proc. Marża operacyjna spadła z o ponad 3 punkty proc. z 8,4 do 5,1 proc.
Najsłabsze wyniki wśród podmiotów składających się na Lufthansa Group osiągnął segment nazywany Eurowings, na który składa się przewoźnik o tej samej nazwie oraz Brussels Airlines. Te dwie linie lotnicze zanotowały łączną stratę operacyjną w wysokości 166 mln euro. Również segment Logistyka (Lufthansa Cargo) może pochwalić się tylko minimalnym zyskiem operacyjnym w kwocie 1 mln euro. Segmenty Catering (LSG) i MRO (Lufthansa Technik) przyniosły zyski wynoszące odpowiednio 128 i 493 mln euro. Główny biznes niemieckiej grupy tj. Linie Sieciowe (Lufthansa, SWISS i Austrian) wypracowały zysk w wysokości 1,8 mld euro.
Gorsze wyniki 2019 r. szefostwo Grupy uzasadnia spowolnieniem wzrostu globalnej gospodarki, wojnami handlowymi, niepewnością związaną z brexitem oraz nadpodażą na rynkach macierzystych, która powodowała obniżkę taryf lotniczych. Choć rezultaty finansowe w zeszłym roku były słabsze niż w poprzednich latach, to zarząd Lufthansa Group ocenia miniony rok za dobry, głównie ze względy na osiągnięcie ponad 2 mld euro zysku operacyjnego.
Ogłoszenie rocznego sprawozdania było również okazją do uspokojenia inwestorów. Z opublikowanych danych wynika, że płynność Grupy na 15 marca br. polepszyła się o 27 proc. w stosunku do 31 grudnia 2019 r. Środki do dyspozycji niemieckiego holdingu to 4,3 mld euro, nie licząc otwartej linii kredytowej w wysokości 800 mln euro.
Od danych za 2019 r., które potwierdzają stabilną pozycję niemieckiego giganta, ciekawsze są, zawarte w sprawozdaniu, informacje o podjętych krokach w związku z koronawirusem. Grupa ograniczyła oferowanie o 95 proc. Wszystkie samoloty Austrian Airlines, Brussels Airlines i Eurowings są uziemione. Dywidenda za 2019 r. została zawieszona. Obcięto też wszystkie inwestycje i koszty, w tym wynagrodzenie zarządu. Niemcy mają nadzieje otrzymać wsparcie od europejskich rządów polegające na odłożeniu spłaty podatków, zawieszeniu regulacji slotowych, wprowadzenie krótszego czasu pracy i uznaniu koronawirusa za okoliczność nadzwyczajną, która zwalnia przewoźników z wypłacania odszkodowań na mocy rozporządzenia EU261/04.
Poniższy wykres obrazuję skalę redukcji oferowania Grupy Lufthansy w marcu 2020 r.
Z informacji przekazanej niemieckim mediom przez Carstena Spohra, prezesa zarządu Grupy, wynika, że Lufthansa po kryzysie będzie mniejszą organizacją. Spohr uważa, że spadek ruchu biznesowego będzie miał trwały charakter, dlatego Grupa skoncentruje się na pasażerach indywidualnych. Trudno dziś ocenić na ile przewidywania prezesa się sprawdzą, ale na pewno warto zauważyć, że myśli on już o czasach po zarazie i jest gotowy na wprowadzanie konkretnych zmian w kierowanym przez siebie przedsiębiorstwie.
Fot.: Materiały prasowe, Lufthansa Group