Europejska konsolidacja: Lufthansa zainteresowana udziałami w linii TAP

25 lutego 2020 08:00
1 komentarz
Grupa Lufthansy jest zainteresowana przejęciem do 45 proc. udziałów spółki Davida Neelemana w portugalskiej linii TAP. Przewoźnik w ostatnich latach regularnie notował straty.
Reklama
Lufthansa rozpoczęła negocjacje w sprawie zakupu udziałów w portugalskiej linii TAP - donosi portugalski dziennik gospodarczy "Jornal de Negocios". Niemiecka grupa negocjuje z głównym udziałowcem linii TAP, Davidem Neelemanem, amerykańskim biznesmenem, aby ten sprzedał swój 45-proc. pakiet akcji. Przewoźnicy nie komentują medialnych spekulacji.

TAP jest w 50 proc. własnością państwa, 5 proc. należy do pracowników, a pozostałe 45 proc. należy do Atlantic Gateway, prywatnego konsorcjum na czele z Neelemanem i jego portugalskim partnerem Humberto Pedrosą.


Pod koniec listopada Neeleman zaprzeczył, że chce sprzedać swoje udziały w TAP z powodu sporów z portugalskim państwem. W tym czasie portugalskie media informowały, że Neeleman skierował pytania do Lufthansy, British Airways czy Air France o ich potencjalne zainteresowanie przejęciem przewoźnika.

Neelemann rozważa także wprowadzenie przewoźnika na giełdę, czemu przeciwny jest rząd w Lizbonie. TAP jak na razie nie przynosi zysków, w 2019 r. zanotował 105,6 mln euro strat, zaś w 2018 r. było to 118 mln euro na minusie.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_c183d 2020-02-25 19:39   
gość_c183d - Profil gość_c183d
Po raz trzeci bede podnosil ta kwestie - komentowalem 1.5 - 2 lata temu pod artykulem o planach ekspansji TAP Portugal oraz gigantycznym wrecz rozwoju floty (jak na malutka linie w jeszcze mniejszym kraju (rozumiem, ze jest to kierunek turystyczny ale nawet Portugalia ma swoje limity)) - ze TAP bedzie mial powazne problemy finansowe. No i prosze - czekam od poniedzialku na artykul o wynikach TAP (w piatek czytalem artykul w Aviatorze na tem temat, dzien wczesniej byl artykul o TAP-ie odbierajacym dwa A321neo na raz - tik tok...) w pasazer.com i nic... az do dzisiaj w swietle zainteresowania zakupem czesci TAP przez Lufe. Portugalia to malutki kraj, od 2019 biedniejszy od Polski, z gospodarka na kroplowce z ECB i anemicznym wzrostem gospodarczym. Portugalia bez wiezi z Brazylia oraz bez czlonkowstwa w EU bylaby na poziomie Albanii lub Kosova. A Brazylia to rozwnia pochyla, zapasc - tak gospodarczo jak i morlanie i socjalnie. Ktos ostrzegal mnie wtedy, ze 'poczekaj, zamowili A321XR and LXR i moga zamieszac' - strata EUR 118 mln w 2018 i EUR 105 mln w 2019 (pomimo wzrostu pax-ow i poteznej ekspansji polaczen do USA i Brazylii) w kompletnie rozkladajacych sie rynkach gdzie operuja oraz biedniejacej - relatywnie mowiac - Portugalii nie wrozy dobrze na przyszlosc. Przewiduje Lufa bierze od tego 'managera' jego udzialy - za pol darmo albo po niezlej cenie - (prawie jesli nie najnowsza flota w Europie to lakomy kasek) gdzie wszystkie ryzyka sa na biurku rzadu w Portugalii he he (bo Lufa ich bedzie chciala ale tylko bez dlugow, przerostow zatrudnienia oraz zobowiazan emertylnych). I pewnie beda artykuly jaki to 'sukces' a przejecie przez Lufe bedzie tak naprawde nieformalnym bankructwem niestety (tak jak 'sukcesy' Swiss-a, Austriana, Brussell-sa (Sabeny tak naprawde) itd...). Tik Tok.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy