Burmistrz Barcelony chce likwidacji lotów do Madrytu

15 stycznia 2020 08:50
6 komentarzy
Władze Barcelony chcą zlikwidować część lotów krajowych oferowanych ze stolicy Katalonii. Dotyczy to także "Puente Aereo", czyli najbardziej ruchliwej trasy w Hiszpanii między Madrytem a Barceloną.
Reklama
Burmistrz miasta, Ada Colau zamierza podjąć wszelkie dostępne środki w celu znaczącego ograniczenie lokalnych lotów z lotniska El Prat w Barcelonie. Będąca pierwszą kobietą pełniącą ten urząd 45-letnia polityk uważa, że samoloty powinny zniknąć zwłaszcza z tras, na których bez problemów można poruszać się po kraju szybkimi połączeniami kolejowymi. Zapowiedź Colau wpisuje się w postulaty modnego ostatnio w Europie ruchu propagującego flysgskam, czyli wstydu przed lataniem z pobudek ekologicznych.

Ada Colau chce zwrócić się w pierwszej kolejności z apelem do barcelońskiego lotniska o likwidację takich "nie-ekologicznych" tras lotniczych. Dotyczy to zwłaszcza słynnego "Puente Aereo", czyli dosłownie mostu powietrznego łączącego Barcelonę z Madrytem. Na najbardziej ruchliwej hiszpańskiej trasie krajowej odbywa się codziennie 30 lotów realizowanych przez Iberię, Air Europa i Vuelinga. Colau uważa, że takie natężenie ruchu jest ze szkodą dla środowiska. Burmistrz podkreśliła przy tym, że samoloty emitują 20 razy więcej dwutlenku węgla do atmosfery od kolei.


Sieć AVE (Alta Velocidad Española) jest bardzo dobrze rozwinięta w Hiszpanii. Tylko między stolicą Katalonii i Madrytem szybkie pociągi kursują mniej więcej co godzinę i pokonują tę trasę w 2,5 h z prędkością sięgającą 333 km/h. Barcelona posiada także dogodne połączenia dzięki AVE m.in. z Granadą, Saragossą, Sewillą i Walencją.


Plany Ady Colau spotkały się z mieszanymi reakcjami. Zwolennicy pomysłu stopniowego ograniczania lotów na krótszych dystansach eksponują korzyści płynące z takich działań dla środowiska. Z kolei krytycy zwracają uwagę, że sama likwidacja połączeń lotniczych nie rozwiąże problemów europejskiej ekologii, a może przyczynić się do osłabienia koniunktury gospodarczej w wielu miejscach i kondycji samych przewoźników. W Hiszpanii problemem są także dużo wyższe ceny biletów kolejowych w porównaniu do średniego poziomu taryf lotniczych dostępnych na lotach krajowych. Krytycy barcelońskiej burmistrzyni zwracają ponadto uwagę, że nie ma ona żadnych instrumentów prawnych, aby zmusić lotniska i linie lotnicze do realizacji jej idei.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
marqoos_pl 2020-01-18 18:54   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
Kolejne "pro-ekologiczne" sztuczne regulowanie rynku lotnicznego. Oczywiście, po likwidacji połączeń lotniczych liczba pasażerów kolei by się zwiększyła, przez co zapewne by "były potrzebne kolejne inwestycje", a te trzeba z czegoś sfinansować. Hm... Aaaaaa, pasażerowie zapłacą jeszcze więcej.
gość_f4d4b 2020-01-16 14:18   
gość_f4d4b - Profil gość_f4d4b
no musi wezwac na pomoc grete
gość_5375c 2020-01-15 15:39   
gość_5375c - Profil gość_5375c
Kolej emituje CO2?
Wprowadzenie w całej Europie zakazu paleniem węglem więcej korzyści by przyniosło, podobnie jak zakaz butelek jednorazowych, gdzie ten plastik w spalarniach ląduje
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy