×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Grupa Lufthansy: Spowolnienie w listopadzie


W listopadzie 2019 r. linie lotnicze z Grupy Lufthansy przyjęły na pokład 10,4 mln pasażerów. Oznacza to spadek o 2,3 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca w ubiegłym roku.


Spadek wynikał ze zmniejszenia się liczby pasażerów na trasach wewnątrz europejskich, w tym lotów krajowych. Podaż miejsc była o 1,4 proc. niższa niż w poprzednim roku. O 1,3 proc. wzrosła za to sprzedaż i średni współczynnik wypełnienia miejsc, który zwiększył się o 2,1 p.p. do 80,2 proc.  

Podaż cargo wzrosła o 2,3 proc. w stosunku do roku poprzedniego, podczas gdy sprzedaż ładunków spadła o 1,8 proc. w przeliczeniu na tonokilometry. W rezultacie, współczynnik wypełnienia przedziałów cargo spadł o 2,7 p.p. do 65,4 proc.

Linie sieciowe, czyli Lufthansa, Swiss i Austrian Airlines przewiozły w listopadzie około 8 mln pasażerów, czyli o 0,8 proc. mniej niż w roku poprzednim. Podczas gdy spadła liczba pasażerów obsługiwanych przez te linie tradycyjne na trasach europejskich i krajowych, to w przypadku lotów do Azji pozostała taka sama, a w przypadku Ameryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Afryki - odnotowano wzrost. 


W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba dostępnych foteli wzrosła w listopadzie o 0,1 proc. Wolumen sprzedaży wzrósł w tym samym okresie o 2,4 proc., przy czym współczynnik wykorzystania miejsc wzrósł o 1,9 p.p. do 80,5 proc. 

W listopadzie największy wzrost liczby pasażerów linii sieciowych odnotowany został w hubie linii Swiss w Zurychu - 6 proc. Liczba pasażerów wzrosła o 3,1 proc. w Wiedniu i spadła o 2,3 proc. w Monachium i o 5,9 proc. we Frankfurcie. W różnym stopniu zmieniło się również oferowanie. W Monachium podaż wzrosła o 3,8 proc., w Wiedniu o 3,6 proc., a w Zurychu o 0,9 proc. We Frankfurcie oferta spadła o 3,1 proc.  

Lufthansa przewiozła w listopadzie około 5,3 mln pasażerów, co oznacza spadek o 3,4 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, jednocześnie sprzedaż wzrosła o 1,1 proc. Współczynnik wypełnienia miejsc pokładowych wzrósł o 1,4 p.p. do 80,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego.


W listopadzie linia Eurowings i Brussels Airlines przewiozły około 2,5 mln pasażerów. W ramach tej liczby 2,3 mln pasażerów odbyło loty krótkodystansowe, a 250 tys. - loty dalekodystansowe. Odpowiada to spadkowi o 7,7  proc. na trasach krótkodystansowych i wzrostowi o 2,2 proc. na trasach długodystansowych w porównaniu z rokiem poprzednim. Spadek podaży o 8,1 proc. w listopadzie został zrównoważony spadkiem sprzedaży o 4,3 proc., w wyniku czego współczynnik wypełnienia samolotów wzrósł o 3,1 p.p. do 78,7 proc. 

W listopadzie liczba pasażerokilometrów oferowanych na trasach krótkodystansowych spadła o 11 proc., liczba sprzedanych pasażerokilometrów spadła o 4,6 proc. w tym samym okresie. W rezultacie współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich był o 5,3 p.p. wyższy i wyniósł 78,1 proc. Na trasach długodystansowych współczynnik wykorzystania miejsc spadł w tym samym okresie o 0,7 p.p. do 79,6 proc. Spadek oferowania o 3,2 proc. został zrównoważony spadkiem podaży o 4 proc. 

fot. mat. prasowegość_d4b24 - Profil
gość_d4b24
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie