SAS wprowadza ekologiczne zestawy sztućców oraz pojemniki na żywność

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
22 listopada 2019 08:15
7 komentarzy
SAS wprowadzi w najbliższych miesiącach na rynek nowe ekologiczne zestawy sztućców oraz specjalne opakowania, w których będzie podawał posiłki. Linie szacują, że w ten sposób oszczędzą nawet do 51 ton plastiku rocznie.
Reklama

Przewoźnik tłumaczy, że całkowita rezygnacja z tworzyw sztucznych jest niemożliwa ze względu na wymogi dotyczące bezpieczeństwa żywności, jednak pewne działania mające na celu ograniczenie zużycia plastiku są niezbędne.

Efektem prowadzonych badań w zakresie możliwości redukcji zużycia tworzyw sztucznych jest rozwiązanie, pozwalające zastąpić dotychczasowe pojemniki, w których podawane są dania, nowymi opakowaniami w kształcie kostek, wykorzystującymi papier certyfikowany przez organizację FSC (oznacza to, że zastosowany papier jest produkowany z drzew pochodzących z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony). Zaprezentowane opakowania będą posiadały także specjalną powłokę wykonaną z tworzywa sztucznego powstałego na bazie roślin.


- "New Nordic by SAS", czyli nasza nowa koncepcja podawania posiłków na pokładzie, której elementem są sześcienne opakowania, jest doskonałym przykładem tego, jak dostosowujemy usługi pokładowe do koncepcji zrównoważonego rozwoju. Jest to jeden z wielu stawianych przez nas kroków w kierunku tworzenia bardziej zrównoważonego lotnictwa - do najważniejszych działań w tym zakresie należy odnowa floty, zwiększenie wykorzystania biopaliw i wspieranie rozwoju samolotów elektrycznych - mówi Karl Sandlund, dyrektor handlowy SAS.

Zmiana dotknęła także sam zestaw sztućców. Nowe zestawy są dostosowane do każdego posiłku, aby zminimalizować zużycie materiału, co oznacza, że dodatkowe sztućce będą oferowane tylko w razie potrzeby. Odświeżone elementy będą wprowadzane na rynek stopniowo, począwszy od grudnia 2019 r. Skandynawskie linie twierdzą, że cały proces wymiany powinien zakończyć się do maja 2020 r.

Zastosowane w sztućcach tworzywo sztuczne zostaje wytworzone z oleju roślinnego, który jest przetwarzany przez naturalną fermentację i mikroorganizmy w surowiec nadający się do kompostowania. SAS podkreśla, że w ten sposób jako pierwszy zaprezentował innowacyjne rozwiązanie dla sztućców jednorazowego użytku, zgodne z europejską dyrektywą SUP (Single Use Plastics).


Przewoźnik zrezygnuje także z oferowanej w każdym zestawie odświeżającej chusteczki - będzie ona podawana na żądanie. Same sztućce nie znajdą się z kolei w folii z tworzywa sztucznego, a zostaną owinięte w serwetki papierowe wykonane z materiału pochodzącego z recyklingu.

Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec zmian na pokładach samolotów SAS. Wśród innych poruszanych inicjatyw znalazła się rezygnacja ze sprzedaży wolnocłowej i położenie większego nacisku na wybór posiłków jeszcze przed rozpoczęciem podróży przez pasażera, w celu zmniejszenia ilości odpadów.
fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_04c10 2019-11-25 15:10   
gość_04c10 - Profil gość_04c10
SAS .Bardzo drogie polaczenia Serwis mizerny
adam7691 2019-11-22 18:23   
adam7691 - Profil adam7691
Gdybyście wiedzieli ile wody i energii potrzeba do wyprodukowania papieru (do tego z makulatury jeszcze więcej), to byście tak się nie zachwycali papierowymi opakowaniami. Problem jest inny, co z tym zrobić po użyciu. Papier szybciej się rozkłada, i to jest jego zaleta.
gość_a8ad7 2019-11-22 18:01   
gość_a8ad7 - Profil gość_a8ad7
Ciekawe kiedy zacznie się wrzask, ze papierowe kubki i drewniane ekosztucce są szkodliwe, bo wycina się przez nie lasy. Poza tym takie ruchy są doprawdy śmieszne biorac pod uwagę to, jak dla środowiska szkodliwe jest latanie samolotem.
ArCo: dlaczego w ogóle wsiadasz w samolot, przecież to jest ekologiczna katastrofa, zacznij podróżować na piechotę, wtedy dopiero środowisko odetchnie...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama