Poznań chce połączeń do hubów Beneluksu

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
08 października 2019 11:01
12 komentarzy
Poznańskie lotnisko zabiega o połączenia do hubów w Beneluksie. Amsterdam i Bruksela to dwa ośrodki, które często wskazywane są jako pożądane przez pasażerów. Mają one znaczenie przede wszystkim biznesowe i przesiadkowe.
Reklama

Mariusz Wiatrowski, prezes portu lotniczego w Poznaniu, w wywiadzie dla serwisu Codzienny Poznań, przyznał, że zabiega o połączenia do hubów w Holandii i Belgii. Loty miałby być wykonywane przez przewoźników tradycyjnych. Przede wszystkim wskazywany jest Amsterdam, chociaż problemem są ograniczenia slotowe na tamtejszym lotnisku Schiphol.

- Nie ustajemy w wysiłkach, żeby połączyć się z Amsterdamem. Chociaż ze względu na to, że jest to jedno z najbardziej obłożonych lotnisk w Europie jeśli chodzi o uzyskanie slotów, trzeba mieć bardzo duży potencjał wywozowy - mówił Wiatrowski.

Alternatywnie pasażerowie mogą jednak zyskać loty do Paryża-CDG. Wiele zatem wskazuje, że rozmowy toczą się z grupą Air France-KLM, dla której stołeczne lotniska Królestwa Niderlandów i Francji stanowią główne huby. Obie linie mocno interesują się także rynkiem polskim. Air France lata do Warszawy i Wrocławia, zapowiedział także powrót do Krakowa. Z kolei KLM obecne jest na czterech lotniskach w naszym kraju: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku.

Bardziej enigmatyczna wydaje się Bruksela. Jest to hub Brussels Airlines wchodzącego w skład Lufthansa Group. Przewoźnik ten planował otwarcie połączenia do Wrocławia, ale się z tego wycofał. Z kolei z Poznania lata Lufthansa do swoich węzłów we Frankfurcie i Monachium i oba te miasta od długiego czasu znajdują się w czołówce najbardziej obleganych połączeń przewoźników tradycyjnych z portu im. H. Wieniawskiego.


Poznański port ma za sobą niezbyt dobre osiem miesięcy. Od początku roku obsłużył on 1,62 mln pasażerów (do sierpnia włącznie), co oznacza spadek o 5,5 proc. w stosunku do tego samego okresu 2018 r. To w dużej mierze efekt zamknięcia bazy przez Wizz Aira. Od września sytuacja ma się poprawiać, bo węgierski low cost zainaugurował dwie trasy: do Birmingham i Kutaisi. Jeszcze lepiej ma być od października, kiedy swoją ofertę znacznie rozbuduje Ryanair. Wznowi on połączenie do Rzymu-Ciampino, pojawią się także nowości: Budapeszt, Odessa i Charków. Połączenie do węgierskiej stolicy jest z punktu widzenia pasażerów szczególnie ciekawe, bowiem to oni mieli mocno zabiegać o bezpośrednie rejsy do tego ośrodka. Irlandzki przewoźnik zaoferuje także loty do Paryża-Beauvis, uzupełniając ofertę, ale jednocześnie wchodząc w konkurencję z Wizz Airem. Także PLL LOT zwiększy liczbę rotacji do Warszawy.

Dobrze zapowiada się także przyszłoroczny sezon czarterowy, z rekordową siatką, na którą złoży się 43 kierunki. Lotnisko w Poznaniu już teraz jest 3. portem w Polsce z największą liczbą pasażerów odprawianych właśnie w tym segmencie. Nowości pojawią się jednak już zimą 2019/2020. Wśród nich znajdzie się m.in. Oman.

fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9a6a7 2019-10-09 13:41   
gość_9a6a7 - Profil gość_9a6a7
Zgadzam się z poprzednikami. Miało być więcej południowych kierunków i miały być one podobno dofinansowane, a mamy zdublowany Paryż, Odesse na Ukrainie, kierunki pracownicze i jak na razie brak Barcelony. Jak będzie dokąd latać to ludzie będą sobie organizować wakacyjne wyjazdy z wylotem z Poznania. Moim zdaniem najbardziej popularne kierunki to kraje Europy południowo-zachodniej, należące do UE i położone w basenie Morza Śródziemnego. Jako przykład proszę zobaczyć easyJet'a jak dobrze ma w Europie Zachodniej rozwiniętą siatkę połączeń na kierunki wakacyjne do Wołoch, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Grecjii.
lysypiotr76 2019-10-09 13:11   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Poznań ma zbyt mało firm które mają korporacyjny charakter. I dlatego hubowe linie wybierają Wrocław czy Gdańsk. Prezes sam przyznał, że były rozmowy z Air France. Jednak po zbadaniu rynku linia wybrała Wrocław gdzie ruch biznesowy jest o 1/3 większy do Paryża, a do Zurychu dwa razy większy. I dlatego obie linie wybrały Wrocław.
gość_eb210 2019-10-09 12:54   
gość_eb210 - Profil gość_eb210
Do tego wypada Lwów (PLL LOT) od przyszłego sezonu letniego (prawdopodnie).
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama